İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

2016 Mutfak Modelleri

2016 sonlarına gelirken biraz geçte kalmış olsak sizlere mutfak tasarımlarını paylaşmak istedik, aslında pek geç kaldığımızı düşünmüyorum çünkü her şey yerli yerine oturmuş durumda ve mutfaklarını değiştirmek isteyenler için yoğun yaz sezonundan çıkmış imalatçıların sakin geçecek kış sezonuna daha uygun ve temiz işler yapabilecekleri zamanları olduğunu söylemek isterim aklınızın bir tarafında bulundurabilirsiniz eğer ki mutfağınızı değiştirmek istiyorsanız.

2016 mutfak modelleri içerisinde sizlere neler olduğunu görsellere geçmeden önce genel olarak bahsetmek isterim, Mutfak modellerimizin içinde sene içerisinde sık sık kullanılan mavi, gri, beyaz ,sarı gibi renklerin kullanıldığı örnekler ve tezgahlarda sıklıkla kullanılan granit, kuvars taşların bu renklerdeki mutfak dolaplarında veya mutfaklarda ne kadar uyumlu olabileceğini göreceksiniz. Canlı renklerin özellikle amerikan mutfak tarzı yani mutfakta ada dolabı bulunanların beyaz renkle birlikte canlı renkleri ada dolabında kullandıklarında ne tür sonuçlar elde edeceğini görebilirsiniz.

Son olarak yazımızın başında sizi fazla detaylara girmeden ve sıkmadan bitirecek olursak yukarıda bahsettiğimiz tarz ve renklerden sonra metalik, altın sarısı, bronz, bakır rengi gibi malzemelerin veya aksesuarların kullanımını detaylı şekilde göreceğiniz.

Mutfakta Sarı Duvarlar

mutfak-modelleri

Mutfakta sarı parlak malzeme duvarda ve mutfak arasında kullanılırken dolapların aynı parlaklıkta beyaz renkte tercih edilmesi sarı gibi canlı renkle uyum sağlarken farklı renklerle riske girilmeden tasarımın minimalist düzeyde bırakılması gayet uygun duruyor. Mutfak dolaplarında kulp kullanılmazken tüm kapakların bas aç gibi sistemlerden kullanıldığını görebilirsiniz. Mutfak kesinlikle canlı renklerin tercih edilmesiyle ve bahçeye açılan geniş bir kapısının bulunmasıyla çok şirin ve huzurlu bir alan oluşturulmak istendiğini görebiliyoruz ve son olarak da ortadaki kuvars taşı modellerinden biriyle yapılmış ufak oda dolabı hem basit işler için kullanılırken hemde yemek masasına serviste hızlı bir seçenek olabilecektir.

Sarı ve Beyaz Mutfak Dolabı

sari-mutfak

Ahşap sütunlarla kuvvetlendirilmiş tavan ve kolonlar içinde aynı ahşap malzemelerin seçilen mutfak dolabının alt tarafı sarı üst tarafı ise beyaz tercih edilmiştir sarı ve beyaz uyumlu birer renk, aslında beyazın uyumlu olmadığı renkler nadirdir fakat canlı renklerde genellikle yukarıda bahsettiğimiz gibi canlı bir başka renkle uyumu kolay yakalanmıyor ortamın renkleri veya durumu bazen uyum sağlayan renkler olsalar bile durumu tersine çevirebiliyor. Sarı ve ahşap malzemelerin kullanıldığı alanda ahşabın renk tonuna yakınlığıyla ortama rahatlıkla uyum sağlayabilecek bir renktir. Mutfağımızda her mutfakta olduğu gibi paslanmaz krom malzemelerden üretilen mikrodalga, fırın ve aspiratör tercihleri mevcut.

Civciv Sarısı Mutfak Dolabı

sari-mutfak-modelleri

Beyaz ve bu sefer daha açık tondaki civciv sarısının mutfak dolabında kullanıldığında ne tür bir sonuç verdiğini görüyoruz ayrıca tezgah arası için kuvars taşı modelleri tercih edilirken dolap arası içinde tezgahta kullanılan aynı malzemeler tercih edilerek mutfak uyumu bir arada tutmayı başardıklarını görebiliyoruz. Beyaz ve sarı rengiyse ferah ve minimal tasarımlar oluşturmak mümkün. Sarı rengini sevenler için yukarıdaki mutfak modelleri kesinlikle bakmalarını tavsiye ederim.

Soluk Sarı, Krem Mutfak Tasarımı

soluk-sari-mutfak-dekorasyonu

Bazıları için soluk sarı bazıları içinse krem diyebileceğimiz renk bakış açısına göre değişir diyebilirim siz hangisini demek isterseniz diyebilirsiniz ben ikisini de yazdım. Sarı renkleriyle fazla model paylaştık fakat bu sene sadece sarı kullanıldı demek istemiyoruz en başta söylediğim gibi bir çok renk ve ton tercih ediliyor fakat ben sarı tonlarına başlamışken bir kısmını sizlerle paylaşmak istedim. Mutfak dolaplarında soluk sarı rengi tercih edilmiş ve ada dolabında ise ahşap malzemeden yapılan dolap koyu ceviz rengine boyanarak sarıya uzak renklerden yapılmış genede beyaz gibi ne kadar uyumlu bir alan oluştuğunu görebilirsiniz zıt renklerden. Mutfakta fırın kenarı çekmece ve diğer tarafında ahşap tezgahlı tek çekmeceli komodin tarzı altı açık dolap görüyoruz ve dikkatleri mutfakta üstüne almayı başarmış gibi duruyor. Evin diğer kısımlarına ufak kapı aralığından bakarken ev sahibinin ne kadar canlı renkleri ve çeşitliliği sevdiğini görebiliyoruz.

Sarı Duvarlar, Beyaz Mutfak Dolabı

mutfak-dekorasyonu

Sarı sarı içimizi baydın demeyin daha çok sarı mutfaklar göreceğiniz tabi sevenlerin gözleri aşkla bakacağı modeller olduğuna inanıyorum ve tasarımcıların sıkılmayacağı tek konu renkler olmalı hayatları renklerin arasında ve renk uyumlarını yakalamayla geçiyor. Mutfak dolapla aynı renkte tezgah kullanılırken dolapların arasında herhangi bir ahşap, granit, kuvars, fayans gibi malzemeler kullanılmamış direk duvarla aynı renk boyalı alan mevcut bana sorarsanız uygun bir durum değil özellikle ocakta orada bulunduğu için çok fazla kirlenme olacağını biliyoruz buda temizlik açısından zorluk çıkacağını ve çok fazla kirlenmenin ortaya çıkacağını düşünüyorum fakat görünüşü düşünerek yapıyorsak ve oraya ocak koymaktan vazgeçersek bence kesinlikle bu tarz tasarımı farklı renklerde tercih edebilirsiniz tabi ki genede kiri fazla göstermeyen tonları tercih etmelisiniz.

Sarı Ada Dolabı

mutfak-tasarimi

Sarının sadece mutfaktaki ada dolabında kullanıldığını her ne kadar eskitme bir sarıda olsa adadaki priz gibi ve beyazlı, gri renkli tezgahla birlikte bir o kadar modern ama eskiyi özleyenlere ait tasarım olduğunu görebilirsiniz. Mutfak ada dolabında bol bol çekmece ve kapaklı dolaplar var ayrıca yan tarafında açık raf ve sanki ada dolabının rengi porselen sürahiden esinlenilmiş dikkatle bakmazsanız göremeyeceğiniz sürahi var, pes dedirtecek renk benzerliği ustalar oldukça özenle çalıştığını görebilirsiniz. Ayrıca sarının koyu gri rengiyle ne kadar uyumlu olduğunu görebilirsiniz. Sarının aslında bir çok renkle ne kadar uyumlu olduğunu görebildiğiniz 2016 mutfak modelleri olduğunu söyleyebilirsiniz kendi kendinize.

Lacivert Mutfak

mavi-mutfak-dolabi

Evet sizleri sarıdan çekip koyu renklerden olan lacivert rengin yoğun kullanıldığı mutfak tasarımına getirdim. Mutfak gri damarlı beyaz tezgah ve dolap arası tercih edilirken dolaplardaki lacivert rengi aydınlık mutfakta ne kadar belirgin halde ve bir o kadar ortamı karartmayı başaramadığını görebilirsiniz. Bunun bir başka nedenlerinden biri mutfak ne kadar geniş alana sahip olsa da tavanın bazı kısımlarda hatta bir çok yerde alçak olması nedeniyle çok fazla üst dolap bulunmuyor ve buda koyu renkli alt dolaplarıyla birlikte ferah bir ortam sağladığını görebilirsiniz. Ayrıca mutfak dolaplarından sonra en dikkat çekici endüstriyel fırın olduğunu söylemek isterim sanırım böylesine profesyonel fırın ve ocağı kim istemez ki.

Gri ve Lacivert Mutfak Tasarımı

mutfak-dolabi

Lacivert, açık gri ve siyah gibi 3 birbirine yakın tonlara sahip rengin ortamdaki uyumunu yukarıda görebilirsiniz tabi ki mutfağın tasarımı bu renklerin birbirine olan uyumunu kusursuz hale getirdiğiniz görebiliyoruz. Uyumun başlama noktasının ada dolabının yemek yemek için kullanılan kısmının önündeki taburelerden başladığını rahatlıkla görebilirsiniz. Ada dolabındaki bir başka detayda yemek yemek için kullanılan kısmın ahşap tercih edilmesi bir noktada kullanışlı olurken, dezavantajları da bulunmakta nasıl mı diye sorarsanız hemen açıklayayım herhangi gibi darbede granit tezgahın zarar görmesi ahşaba göre daha kolay ve değiştirmek istediğimizde külfetli ve zahmetli bir iş olur fakat ahşabın daha kolay değiştirmek mümkün ve granite göre daha ucuz olacağı kesin fakat ahşap granite göre daha çabuk kirlenebilen ve kirin yüzeyde kalması daha kolay olan bir malzeme olduğunu biliyoruz.

Koyu Mavi, Lacivert Mutfak

lacivert-mutfak-tasarimi

Koyu mavi veya lacivert seçeneklerimiz mevcut ama halk arasında en çok yerleşmiş olan laciverttir bana göre hepsi aynı önemli olan bizlere verdiği huzurdur koyu renkler sakinleştirici hatta bunalıma kadar getirebilen renklerdir insanları bu yüzden fazla tercih edilmemeli diye düşünebilirsiniz ama bakış açımızı sabitlemek yerine bize hissettirdiklerini düşünmek ve istediklerimizi kullanmayı düşünmeliyiz renklerin bizlere etkisi her zaman bizlerin istediği yere kadar edecektir bence. Mutfağımıza gelecek olursak lacivert renginin en yoğun tercih edildiği mutfakta aslında sadece dolaplarda kullanılmış fakat mutfağın her yeri dolaplardan ibaret ve buda ortamın lacivertten ibaret olduğunu göstermektedir, yoksa duvarların gri renginde olduğunu ve ona yakın olan metalik renkteki davlumbaz ve fırının olduğunu görebilirsiniz. Tezgahta tabi beyaz ve gri damarlı malzemeden üretilmiş.

Beyaz Eşlik Eden Mavi Tabureler

2016-mutfak-modelleri

Sade mutfaklar hem aydınlık hemde insanın içinde ferah hava bırakıyor gibi gelebilir tabi zevklerin tartışılmadığını bildiğimiz üzere kendimce yorumlarımı yapmaya devam ediyorum. Mutfakta beyaz, açık mavi ve koyu mavi renkleri tercih edilmiş yani birbiriyle geçişli tonların tercih edildiğini ve uyumun en basit düzeyde tutulduğunu görebiliyoruz. Mavi tabureler, beyaz ve gri renkte tezgah, mavi ve beyaz tonlarında fayans hepsi birbiriyle uyumlu. Mutfakta sadece alt dolaplar mevcut ve üst tarafta geniş davlumbaz mevcut.

Beyaz Ahşap Malzemelerle, Mavi Fayans Tercihi

2016-mutfak-dolabi-modelleri

Krom aydınlatma, lacivert fayans, beyaz ahşap dolaplar, doğal ahşap rengi yemek masası tamamen doğallığın bir arada olduğu mutfakta ayrıca ahşap rengi açık duvar raflarımızda var. Mutfakta tam anlamıyla doğallık mevcut dolaplarda renk kullanılmayıp doğal ahşap rengi bırakılmış olsaydı rustik mutfak tasarımı görebilmemiz mümkün olabilirdi.

Mutfakta Bronz Rengi Duvar Kağıdı Tasarımı

mutfak-dolabi-tasarimi

Mutfakta duvar kağıdı kullanmak özellikle temizlenebilen modelleri tercih ederseniz güzel olabilir ve bu görselde güzel model tercih edilmiş. Bronz rengindeki kulplar lacivert rengi dolaplarla birlikte zengin bir görüntüye sahip. Mutfak tezgahı ise bembeyaz malzemeden yapılmış.

Gümüş Karo

beyaz-mutfak-dolabi

Simetrik şekillerden oluşmuş gümüş karo farklı tonlarıyla mutfağın parlayan yüzü ve beyaz mutfak dolaplarını bile kendi renk tonuna çekmeyi başarabilmektedir. Mutfakta önemli konulardan biri renklerin ağırlığıdır, mutfakta bir renk ne kadar ağırlığını koruyorsa diğer renklere kendi tonlarını yansıtarak belki başka yerde gördüğünüz rengin mutfağınızda ne kadar farklı durduğuna şahit olabilirsiniz o yüzden mutfağınızı tasarlarken bu noktaya önem vermelisiniz.

Altın Sarısı Mutfak Dolabı

altin-sarisi-mutfak-dolabi

Altın sarısı ada dolabı alışık olduğumuz tarzdan bir renk değil ve bu kadar parlak ve altına rengine benziyor olması kolyelerde kullanılan kaplama gibi malzemeler kullanılarak yapılmış olmasıdır ve uyumlu aksesuarlar bulunduğunu görebilirsiniz musluk, aydınlatma gibi malzemeler. Mutfak dolapları ise ada dolabının yanında biraz sönük dursalar da açık gri tonuyla zıt renk tercihiyle dikkat çekmektedir özellikle farklı siyah fırın bir başka dikkat çeken noktadadır.

Altın Vurgulu Mutfak Tasarımı

beyaz-mutfak-tasarimi

Altın rengindeki ada dolabından sonra avizeler, musluk ve duvara yapılan nishle birlikte ada dolabının üst tezgahı da aynı renkte kullanılmış biraz dikkat edecek olursak ocakta bakır malzemeler tercih edilmiş. Altın rengiyle uyumunu koruyan beyaz ahşap taburelerin altında renginin tonlarıyla da uyumlu bir ortam oluşturduğunu görebilirsiniz. Altın rengi mutfakta kullanılarak her ne kadar zenginliği göstergesi olsa da beyaz rengi ve ahşap malzemelerle birlikte minimal tasarım ortaya çıkarıldığı ortada.

Beyaz Mutfak Dolapları

beyaz-mutfak

Bembeyaz dolapların arasında metalik bakır rengi tuğla desenli fayans modeli bana kollarında altın bileklikler ve boyunlarında altın kolyelerle gezenleri hatırlattı biraz fazla abart kaçmış gibi duruyor fakat beğenenlerin aksini söyleyeceğini eminim tasarım anlamında değerlendirecek olursak kesinlikle yerine oturduğunu ve beyaz dolabın sadeliğine sert bir şekilde zenginlik katmış. Mutfakta bir diğer dikkat çeken nokta ise zemin ve sandalyeler ahşap malzemeler tercih edilirken ayrıca beyaza zıt olarak siyah tercih edilmiştir, mutfağın yeterince zıt ve uyumlu olduğunu söyleyebilirim.

Koyu Gri Tonlarıyla İç İçe

koyu-gri-mutfak

Renkler arasında geçiş yaparken canlı renkler, koyu renkler, metalik renkler gösterdik sizlere bu sene sıklıkla kullanılan renkler olduğunu söyleyebilirim özellikle beyaz bu kategoride en üst sırada buna emin olabilirsiniz yanında ise diğer renkler ve malzeme tercihleri değişiklik göstermektedir fakat bir diğer durum ise tek renk fakat farklı tonların tercihleridir. Yukarıdaki görsel buna en iyi örnek olacaktır dolaplardan başlayarak sandalyeler ve zeminle birlikte gri renk tonu açılarak gelmiştir ve sarı ışıklarla akşam yemeklerinde gerçekten loş ve sıcak ortama sahip olabiliyorsunuz.

Turuncu ve Mavi Vurgulu Mutfak Tasarımı

mutfak

Mavi renginde bir çok tasarım anlattık aynı şekilde beyazda buna dahil fakat turuncunun kullanıldığı pek fazla tasarım bulunmuyor bu resmimiz de turuncu renginin özellikle portakal turuncusu tercih edildiğini görebilirsiniz hemen yanında meyvelerimizde tüm lezzetleriyle orada duruyor. Beyaz mutfak dolapları, paslanmaz çelik davlumbaz ve fırın, mavi deri tabureler, turuncu sarkıt lambalar, turuncu boncuklu metal avize ve taburenin ahşaplarıyla uyumlu yemek masamız birbiriyle uyumlu geçişlere sahip mutfak tasarımına bakmaktayız.

Canlı Renkler Bir Arada

yesil-mutfak

Canlı renkler dedik hepsi tek tek kullanıldığı tasarımlardan bahsettik şimdi bir arada kullanıldıkları tasarımdan bahsetmenin zamanı geldi gibi turkuaz mavisi, yeşil, gri renklerinin ve bu renklerin ahşapla olan uyumundan bahsedeceğiz ayrıca sonra zamanlarda sıkça tercih edilen aydınlatma mutfakta dikkat çekenler arasında. Yeşil duvarın üzerinde alüminyum kapaklı ahşap kasaya sahip 4 kapaklı dolap ve pencere etrafını kaplayan ahşap açık duvar rafları mevcut, hemen alt tarafındaysa ahşap malzemelerden yapılmış alt dolap bulunuyor. Ada dolabı turkuaz renginde ve üst tarafında mutfak dolaplarında kullanılmış gri renkte tezgah bulunuyor ayrıca aynı renkler hemen sol taraftaki kanepede kullanılmış.

Sarıya Geri Dönüş

koyu-sari-mutfak

Sarı, koyu yeşil ve beyaz ahşapla birlikte ne kadar uyum içerisindeler sizce nasıl öyle mi, renklerin birbirleriyle güzel bir uyumları var mı bence öyle ahşabın olduğu yerde beyazla birlikte renklerin birbirleriyle uyumlu olamayacakları yer olmadığı düşünüyorum özellikle renkler ve malzemeler ortamı aydınlık kalmasını sağlıyorsa.

Turuncu ve Gri Mutfak Tasarımı

turuncu-mutfak-dolabi

Turuncu renginin kullanıldığı tasarımdan bahsettik fakat turuncu renginin dolaplar üzerinden kullanıldığı ve turuncuya gri renginin eşlik ettiği tasarımlardan bahsetmedik şimdi sıra onlara geldi gri ve turuncunun dansı ne kadar uyumlular değildi ortamı canlandıran turuncu ve sonunda sakin kalınmasını sağlayan gri. Mutfakta genellikle üst ve alt dolaplar birbiriyle uyumlu olur, mesela alt dolaplar griyse üstler turuncu gibi fakat burada ada dolabı turuncu karşısındakiler gri ve onların üstleri turuncu renkte.

Kırmızı Hep Dikkat Çeker

gri-mutfak

Kırmızının hayatta dikkat çekmediği yer var mı diye sormak isterdim ama sanırım cevabını alır gibiyim, yok. Mutfakta da dikkat çeken ilk nokta oluyor buzdolabı olsa bile belki dolaplardan kullanılsa bu kadar dikkat çekmezdi retro buzdolabı klasikleri sevenlere. Mutfağın diğer kısımlarına gelirsek tam anlamıyla retro tasarım mevcut ahşap lambri gri ve beyaz renkte dolaplar, tuğla desenli gri fayans sadeliğini korumaktadır.

Açık Yeşil Duvarlar, Altıgen Beyaz Fayans

limon-yesili-mutfak

Gri mutfak dolaplarıyla devam ederken, açık yeşil duvar boyası ve duvar boyası kadar dikkat çeken beyaz altıgen fayans tasarımı özellikle fayans simetrik tasarımıyla dikkat çekmiyor kabartmalı yani 3 boyutlu görüntüsü ve ara ara farklı yerlerde gene simetrik şekilde kullanılması farklı bir dolap arası tasarımı ortaya çıkarmış.

Gri ve Ahşap Kombinasyonu

ahsap-mutfak

Ahşap ve grinin bir arada uyumu sadece mutfak da değil tüm evde tercih edildiğini resmin sol tarafından belli oluyor tabi ki sadece gri değil siyah renk mutfağın tasarımı içerisinde taburede kullanılmış olsa bile.

Nötr Renkler

acik-gri-mutfak-dolabi

Nötr renkler genellikle soluk renklerdir sakinlik, dinginlik sağlarlar ve çoğunlukla yatak odası gibi yerlerde kullanılırlar tabi hayatı böyle standartlarla yaşarsak bizim olan hayat nerede kalır o yüzden biz neyi nerede istersek kullanabiliriz bu yüzden mutfağımızda nötr renklerden olan açık griyi gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz şahsen ben kullanırdım.

Endüstriyel Mutfak Tasarımı

endustriyel-mutfak

Sarkıt lambaların son zamanlarda mutfaklardaki yerini en yukarıdan aşağıya doğru baktığımızda ne kadar fazla yer ettiğini görebilirsiniz özellikle sade modeller daha sık kullanılıyor ilk işimiz mutfakta bunu değiştirmek bile olabilir bazen farklılık iyidir. Konumuza gelecek olursak endüstriyel tasarımlar son zamanlarda mutfaklarda yerini alan modellerden birisi burada endüstriyel bir tasarımı görüyoruz ve bunu gri rengiyle tam yerinde bırakıyoruz.

Her Yer Gri Olsun

gri-mutfak-dolabi

Gri, siyah ve beyazla arada kalan renk siyahta olsun beyazda belki ikisini karıştırınca daha güzel olur diyenlerin rengi.

Çift Tonlu Mutfak Dolabı

cift-renkli-mutfak

Mutfakta hafif ton geçişleri fazla görülmüş değildir özellikle mutfak dolaplarında, aşağıdan yukarı veya yukarıdan aşağı hem zorlu tasarımlardır hemde düşünülecek son tasarımlardır. Bizde bu yüzden son görsel olarak seçtik diyebilirdik fakat demiyoruz :). Sadece öyle denk geldi diyebiliriz tasarım güzel en üst noktada beyazla başlayıp en son noktada biraz daha koyu gri tonları tercih ediliyor tabi siz bunu farklı renklerde yaparak kendinize uygun geçişleri sağlayabilirsiniz.

Tasarım: Tasarımlar bir çok farklı sayfadan alınmıştır derleyen freshome’dur.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir