İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ahşap Çalışma Tezgahı

Ahşap çalışma tezgahı veya masası diyebiliriz tamamı ahşap sadece üst tarafındaki modüler kutuların kapakları fleksi malzemeden kullanılmıştır. Ahşap malzeme olarak meşe ağacı kullanılmıştır tamamı meşeden yapılmıştır. Bağlantıları sıkı geçmelerle yapılmıştır. Ahşap tezgahımızın en güzel yanı pratik ve kullanışlı olmasıdır ne açıdan, kimler için diye sorarsanız genel olarak aslında öğrencilerden tutun masada çalışanların bir çoğu rahatlıkla kullanabilir diye düşünüyorum fakat tasarımını yapan Laura Mrkša kuyumcular, marangozlar, tasarımcılar bunların içinde ressam veya moda tasarımcısı gibi kişilerde mevcut kısacası işi masada olan ve çok fazla gereçlere ihtiyaç duran kişilerin rahatlıkla kullanabileceği masadan bahsediyoruz.

masa

Peki neden bu kadar anlatmaya değer bu masa, gayet basit bir şekilde tasarlanmış dört ayaklı bir üst tabladan ibaret olan masanın sizlere anlatmamıza değer olmasının sebebini hemen söylüyorum, hemen üst tarafta gördüğünüz masanın üst kısmından alt kısma doğru ufak kutucukların çıkıntılarını görüyorsunuz bu kutucukların içine malzeme koyarak çalışma esnasında rahatlıkla malzemelerine erişebiliyor çalışan kişiler.

ahsap-calisma-tezgahi
cizim-masasi
calisma-tezgahi
calisma-masasi
ahsap-kutular
ahsap-masa

Masayı görsellerle daha yakından inceleyerek tasarımın ne kadar naif ve kullanışlı olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Ahşap masayı kullanım şekline örnek olarak iki meslek adına örnek vermeye çalışılmış tabi ki bence herkes için güzel ve pratik bir tasarıma sahip olduğu için rahatlıkla kullanabileceğine inanıyorum. Masanın orta kısmı sabit bir çalışma alanına sahipken sol ve sağ tarafı hareketli durumdadır yani modüler bir sisteme sahiptir bu sayede belli ölçülerde hazırlanmış kutuları dilediğiniz gibi yerleştirebilir size uygun ölçüler haline getirerek kullanabilirsiniz tek yapmanız gereken malzemelerin ölçülerini alarak size uygun kutuyu seçmek olacaktır. Kutular açık sürekli bir şeyler düşer yada dökebiliriz orası kapalı sanıp ağzı açık kutuların masada bize ne getirisi olabilir depolama alanından başka diye sorarsanız, ahşap masadaki kutuların kapakları mevcut hemde buzlu fleksi malzemeyle kapatarak masa hizasında olması sağlanıyor tabi ki boşluklar veya azda olsa yükseklik yada alçaklık olabileceği için ortadaki çalışma alanı gibi olmayacaktır ama genede işimiz görecek kadar tüm bir masa olduğunu kabul edebiliriz.

moduler-cizim-masasi
ahsap-calisma-masasi
kullanisli-masa

Yukarıda da kutuların nasıl yerleştiğini, değişik ölçülerde kullanılmak istenirse aralarında boşluk kalır mı, kalırsa nasıl doldururuz diye düşünüyorsanız bunu da düşünerek aralara kayıt tasarımları yapılmış ve ufak kutu, büyük kutu bir arada kullanılmak istenirse ara kayıt koyulabiliyor fazladan gibi seçenekler sahiptir.

pratik-kutular
ahsap-gecme

Makalemizin başında söylediğim gibi masanın tamamı meşe malzemeden üretilirken tasarımın sağlıklı ve sağlam olması açısından geçmeli sistem kullanılmıştır.

Tasarımcı: Laura Mrkša

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir