İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Fonksiyonel Mutfak Dolapları

Mutfağa dolapları neden yaptırıyoruz, eşyalarımızı ortadan kaldırmak ve her şeyin derli toplu olmasını sağlamak için bu yüzden bazen görünüşten vazgeçip mutfak dolabının kullanışlı olması için gereken neyse onun olmasını istiyoruz. Mutfak dolabını yaptırdığınızda ihtiyaçlarınızın hepsini kolay ulaşabileceğiniz şekilde yerleştirebilmek istersiniz sonuç olarak tencere almak için bütün eşyaları çıkarıp sonra geri yerine koymak mutfak dolabının fazla kullanışlı olmadığını gösterir tabi ki bu kadar fazla fonksiyonel bulunan bir mutfak dolabına sahip olmak fiyat konusunu pek umursamıyor olmanız gerekiyor çünkü mutfaktaki bir çok aksesuar fiyat olarak yüksek değerlere sahip. Sizler için mutfak dolaplarını kullanışlı hale getiren aksesuarların görsellerini paylaştık ve altlarında ufak bilgilendirme notlarını bulabilirsiniz.

Ufak Çekmece Dolapları

Ufak bir bölüm var ne yapacağınızı bilmiyorsunuz hatta kullanışsız olacağı için kör nokta yani kullanım alanı olarak düşünmüyorsunuz aksine bu tarz ufak yerleri kullanmak çok önemli nasıl mı? Yukarıda gördüğünüz gibi ufak çekmeceler yapabilirsiniz.

Tost Dolabı

Tost makineleri sürekli indirip kaldırdığımız türden makinelerdir bazen gına gelebilir o zaman size ufak bir fikir vermenin zamanı gelmiş olabilir hatta yukarıda görmüş bulunduğunuz mutfak dolabının içine raylı raf sistemiyle tost makinenizi yerleştirebilir ve dilediğinizde içeriden rahatça çekip kullanabilirsiniz.

Temizlik Eşyaları Dolabı

Temizlik eşyaları sürekli kullandığımız ama hiç bir zaman yer bulamadığımız eşyalardır bu nedenden dolayı yukarıdaki gibi çok kullanışlı bir dolap yapabilirsiniz.

Şarap Çekmecesi

Şaraplarınızı saklamak için mutfak dolaplarının alt taraflarına şarap kalınlığında çekmeceler yapabilirsiniz.

Sirkelik

Yemek yapmak için kullandığınız araç ve gereçleri saklamak için ince uzun bir çekmece yapabilir. Çekmecenin içerisine yuvarlak alanlar ve alt tarafını yağdanlıklar ve sirke şişeleri için kullanabilirsiniz.

Paslanmaz Metal Mutfak Dolabı

Paslanmaz kromdan yapılmış mutfak dolabı temizlik konusunda biraz titiz olmanızı gerektirebilir fakat ömür boyu hiç bir sorun yaşamazsınız kullanırken, sanırım değiştirmekteki sebebiniz model değişimi olur.

Mürdüm Mutfak Dolabı

Mürdüm renginde ki mutfak dolabında aslında kullanışsız sandığınız bir noktanın çift kapakla kullanışlı hale getirebilirsiniz.

Mutfak Mobilyaları

Dolap arası genellikle fayans veya cam gibi malzemelerle kapatırız burada ahşapla kapatılmış ve ön tarafına sürgülü kapak kullanılarak dolap haline getirilerek kullanıma sunulduğunu görebilirsiniz.

Mutfak Gereçleri

Az önce verdiğiniz mutfak gereçleri için olan örneğe bir örnek daha fakat burada tek çekmece olarak görebilirsiniz mümkün oldukça üst kısım olması daha önemli çünkü bu eşyalar sürekli kullanılıyorlar.

Mutfak Gereçleri Dolabı

Kullanışlı olması demek bazen tüm dolabı tek seferde kapaklarını açabilmek ve tüm eşyalarınızı görebilmeniz demektir yukarıdaki mutfak dolabında olduğu gibi.

Mutfak Dolapları

Alt dolaplar geniş ve kullanışlı olurlar fakat arkadaki eşyalara erişmek için bir çok eşyayı çıkartmak veya eğilip uzanmamız gerekebilir aksine yukarıdaki mutfak dolabı aksesuarıyla hiç birine ihtiyacınız kalmaz.

Mutfak Dolabı

Genellikle geniş dolapların ön kısımları kullanılmaz ön kısmın kullanımı için kapağa metal raf monta ederek kullanabilirsiniz.

Mutfak Çekmecesi

Tavalarınızı asabileceğiniz çekmeceler tam aradığınız sistem olabilir sonuç olarak üst üste dizilmiş tavaları almak zor olacaktır.

Mutfak Alt Dolabı

Mutfak alt dolabının ahşap raflarla dolu olduğunu görebilirsiniz. Tam 4 adet raf bulunmaktadır bu sayede hem ulaşmak daha kolaydır hemde daha fazla eşya koyabilirsiniz.

Mıknatıslı Baharatlık

Mıknatıslı baharatlık kutuları veya şişeleri son zamanlarda sık sık tercih edilmektedir hatta bazıları buzdolabının üzerine yapıştırmakta hem ulaşımı hemde kullanışlı olduğunu inkar edemezsiniz. Tek sorun mıknatısın olabildiğince kuvvetli olması çünkü mıknatısın kendisini bırakıp tüm baharatları yerden temizlemek isteyemeyiz.

Mıknatıslı Baharat Şişesi

Az önce söylediğim gibi mıknatıslı şişelerde bulunan baharatlar buzdolabının üzerinde en kolay ulaşım noktası.

Metal Sepet

Metal ve plastik erzak sepetlerini görebilirsiniz ölçülerine göre dolaba takılıyorlar ve çok fazla çekmece olmaları daha fazla eşya alabilmesini sağlamakla kalmıyor raf sistemine göre daha kolay ulaşılabilir hal alıyorlar.

Lavabo Altı Çekmecesi

Lavabo altlarını genellikle kullanımı zor oluyor çünkü evyeler aşağı dolaba doğru çıkıntılar oluyor buda o kısmı kullanmakta zorluk doğabileceğini gösteriyor fakat evyenin şekline göre çekmece yaparak orayı daha kullanışlı hale getirebilirsiniz.

Köşe Dolabı

Yukarıda köşe kısmının rahat kullanımı için kullanılan bir aksesuar görüyorsunuz köşeye giriyor ve isterseniz kapağı açtığınızda yada kendiniz çekerek kullanabiliyorsunuz.

Kahve Makinesi Dolabı

Kahve makinesi veya tost makineleri hem tek seferde görebilmek hemde ortalıkta görünmemesi için yukarı açılır kapak sistemini kullanabilirsiniz.

Gizlenebilir Mutfak Dolabı

En güzel tasarımlardan biri diyebilirim mutfak dolabınızı tamamen ortadan kaldırabilirsiniz yukarıdan tekerli ray sistemiyle açılıp kapanan mutfak dolabı bir bakıyorsunuz var bir bakıyorsunuz yok.

Fonksiyonel Mutfak Dolapları

Dilerseniz fayans kısmını tezgah taşının aynı malzemesinden raylı kapak haline getirebilirsiniz fakat bir dezavantajı olacaktır ağır olmak gibi.

Fonksiyonel Çekmece

Çekmece sistemleri en kullanışlı sistemlerdir özellikle mutfak alt dolaplarında tercih olarak çekmecenin çokluğundan yana olursa her zaman sizin için daha iyi olacaktır.

Evye Altı Çekmecesi

Yukarıda lavabo altı dolabının bir örneği bulunmaktadır burada bir başka örnek fakat buradaki evye altı çekmecesi metaldir oradaki örnekte lavabo altı çekmecesi ahşaptan yapılmıştır.

Eşya Dolabı

Temizlik eşyalarınız için büyük eşya dolabı yapabilir hatta içerisine birebir belli ihtiyaçlarınıza göre şekillendirebilirsiniz yukarıdaki örnekten ilham almak mümkün.

Erzak Çekmecesi

Çekmeceli baharatlıklar ince uzun alanlar için paha biçilemez alanlardır çünkü baharatlık veya sirke gibi malzemeler ince ve uzun malzemelerdir ayrıca çok fazla büyüklüğe sahip değillerdir.

Çekmeceli Yemek Masası

Mutfak ada dolabını yemek masası gibi kullanırken hemde sol ve sağ taraflarına kapaklı dolaplar yapabilir veya açık raf olarak da kullanabilirsiniz ayrıca ön ve arka kısımlarını çekmeceler koyarak yemek masası ihtiyaçlarını orada bulundurabilirsiniz.

Çekmece

Çekmecelerin kullanışlı örneklerinden birisi daha üst tarafında tek çekmece alt tarafta ise iki adet ufak çekmece bulunmaktadır.

Çatal Bıçak Kutusu

Kaşık, çatal ve bıçak gibi mutfak eşyalarını toplu ve bir arada olmasını sağlayacak açık kutu sistemleri kullanabilirsiniz.

Bıçaklık Bıçak Tahtası

Çekmeceleri bıçakları koyabileceğiniz ahşap alanlar oluşturabilirsiniz daha doğrusu bu tarz bir çalışmayı işinde iyi bir mobilyacı yapabilecektir.

Beyaz Mutfak Dolabı

Kahve makinesi ve kahve fincanları için kapaklı fakat içerisinden raylı raf çıkan bir sistem yapabilirsiniz.

Bakliyat Dolabı

Kuru bakliyatlar sıkça kullandığımız yiyecekler grubunda ve soslar, baharatlar sık kullanıyoruz sebeple onlara uygun erzak dolapları tasarlayabiliriz.

Baharatlık

Ahşap mutfak dolaplarında bazen işlemeli sütunlar olabilir görsel açıdan ahşabı gösteren kısımlardır bunları baharat çekmecesi olarak kullanmak ayrı bir ustalık ve incelik gerektirmektedir.

Ahşap Şarap Dolabı

Mutfak dolabının iç kısmında ahşaptan yapılmış bu raflı ve çekmeceli kısımları görebilirsiniz fazlasıyla büyük raf ve çekmeceler yok olması gerektiği gibi çünkü çekmecenin geniş ve büyük olması çok fazla işe yaramaz.

Ahşap Çekmeceli Erzak Dolabı

Çekmeceli erzak dolapları sık tercih edilen modellerdir çünkü çekmece açtığınız zaman tüm çekmeceye bağlı raflar görünmektedir.

Ahşap Baharatlık

Dolap içinden hareketli ahşap baharatlık çıkabilir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir