İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hayati Önem Taşıyan 20 Mutfak Eşyası

Hayatımızda en önemli yer kaplayan şey yemek yemektir ve bazılarımız için yemek uyumak gibi sürekli hale gelmiş durumda ki bu kişiler aşçılar hayatlarını yemek yaparak kazanıyorlar belki gün içinde bizim için önemli olan uykularından çok yemek yapıyorlar. Bu nedenle hayatlarındaki mutfak eşyaları sürekli profesyonel eşyalar oluyor tabi ki bizler onlar kadar mutfakta yaşamıyoruz bu neden amatör eşyaları da satın alarak mutfağımızı dekore edebilir ve kendi çapımızda arkadaşlarımızı veya ailemizi besleyebiliriz.

Mutfakta hayati önem taşıyan 20 mutfak eşyasını sizinle paylaşmadan önce liste halinde sizleri bekleyenlerden bahsedelim isterim. Yemek alanı, buzdolabı, bıçak seti, yemek seti, kahve takımı, ocak gibi en önemli eşyalar ve buzdolabı ile başlamayı planlamaktayım.

Buzdolabı

İhtiyaçlarınızı karşılayacak fakat mutfak dolabınızla da uyumlu kapağı olan buzdolabı tercih edebilirsiniz tabi ki biliyorsunuz ki mutfağımızın olmazsa olmazlarından birisi buzdolaplarıdır bazen birisi yetmediği takdirde ikincisini veya daha farklı tercihlere yönelebiliyoruz bu nedenle evimize ve bize yetecek düzeyle buzdolabını tercih etmemiz en uygunu olacaktır.

Cam kapılı bir buzdolabı, çağdaş bir alan için harika bir fikirdir, cam kapaklı buzdolapları daha fazla bakıma ve temizliğe ihtiyaç duymalarına rağmen bir çoğumuz kullanımı açısından tercihlerimiz arasında bulundurmakta ve anında modern bir his katar.

Paslanmaz buzdolabı sizinle paylaştığımız bir çok buzdolabı modelinden maliyeti düşüktür ve ülkemizde beyaz renkli modelleri çok fazla tercih edilmektedir ve son zamanlarda siyah, kırmızı ve sarı renkli buzdolapları da tercih edilmektedir. Bu tarz buzdolapları tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden birisi maliyet olsa da kullanışlı ve son teknolojiye uyum sağlıyor olmaları.

Renkli buzdolapları da oldukça cesur tercihler olabilir ve ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir çok buzdolabı modelini de bulabilirsiniz eskisi gibi tercihlerimiz az değiller bir çok markanın bir çok renk ve çeşit buzdolabı bulunmaktadır, özellikle smeg buzdolabı markası geçmişten gelen tüm modellerini yeni teknolojilere uygun şekilde üreterek piyasaya sunmaktadır ki bazen en eski ürünler en kaliteli ürünler olarak da düşünmüyor değiliz.

SMEG’den parlak kırmızı bir buzdolabıyla nötr bir alan yaratmak çok eğlenceli bir fikir olacaktır.

Buzdolabınızı saklamakta bir seçenek olabilir. İhtiyaçlarımızı karşılayan buzdolabı aldık fakat ne olursa olsun mutfak dolabımızla çok uyumlu değildir, bu nedenle yapmanız gereken tek şey üst tarafta gördüğünüz gibi kaliteli bir tasarımı devam ettirmektir.

Dijital hayatın başlangıcıyla daha iyi bir hayat yaşıyor da olabilir fakat bununda getirileri olduğu kesin eskiden her şeyi unutmamak için kendimizi zorlarken artık dijital sistemler sayesinde çokta fazla bir şey düşünmemize gerek kalmadan her şeyi önümüze seriyor bunlardan biriside dijitalleşmiş buzdolapları, tek yapmanız gereken bir tane satın almak ve ekranından yiyeceklerinizi takip etmek notlarınız kaydetmek.

Fonksiyonel Ocaklar

Evinizde olmazsa olmazlardan biriside set üstü ocaklar yemek yapmamızı sağlayan en güzel yardımcılar. Set üstü ocaklar 2 çeşittir elektrikli ve gazlı ocaklardır, 1.si temizlemesi kolay ve her türlü eve uyum sağlamaktadır fakat elektrikli olması biraz masraflı olabilir, bir diğeri ise gazlı ocaklardan amatöründen profesyoneline kadar her çeşidi ülkemizde en çok tercih edilenidir ve sıklıkla kullanılmaktadırlar, bizde sizler için bu tarz ocakları derledik ve paylaşacağımız.

Paslanmaz ile kaplanmış profesyonel fakat amatör evlerle kullanabileceğiniz çok gözlü ocaklar ülkemizde çok fazla tercih edilmese de masterchef gibi programlar sayesinde hayatımıza girmiş durumlar ki artık tercih edebileceğimiz ocaklar haline geldiğini söylemek isterim.

Eğer ocağınızla mutfağınızda fazla yer kaplamak istemiyorsanız ve mutfağınızda ada dolabınız varsa yapmanız gereken ocağınızı ada dolabına uygulamaktır.

Daha önce yukarıda bahsettiğimiz temizlemesi basit cam ocaklar ayrıca elektrikle çalışmasıyla beraber her yerde rahatlıkla kullanabileceğiniz ocaklar listesinde başta yer almaktadır.

Ayrıca son olarak belirtmek istiyorum ki ocaklarınızın etrafı batırması ve farklı yerlere zarar vermesini engellemek için yapmanız gereken mutfağınıza ve ocak setinize uygun tezgah arası fayans tercihleridir.

Yeme – İçme Alanı

Ülkemizde her ne kadar misafirler resmi yemek masalarında karşılansa da aile üyelerimizle beraber genellikle mutfakta oluşturduğumuz yemek alanlarında yemek yiyoruz ve çekirdek aile üyeleriyle genellikle bu alanı kullanıyorken, gündüz gelen misafirlerimizde çoğunlukla bize mutfakta eşlik ediyor bu sebepten dolayı genellikle mutfakta kendimizi rahat hissedeceğimiz alanlar oluşturmak bizler için önemli bu yüzdende sizlere biraz bu konuda da görseller paylaşarak desteklemek istedik.

L şeklinde bir bank ve yuvarlak küçük bir masa ile rahat bir yemek yeme köşesi, kahvaltılar için ihtiyacınız olan şeydir.

Tam merkezde klasik koyu ahşap masa ve havadar rattan sandalyeler ile mutfağınızda yemek yeme alanı oluşturabilirsiniz.

Döşemeli bir bank, bir masa ve rahatlık için bir ikili koltuk ile muhteşem bir rahat yemek köşesi oluşturabilirsiniz.

L şeklinde deniz mavisi bir bank ve ahşap bir masa ile renkli bir yemek odası köşesi fazla yer kaplamaz.

Yeterli alan varsa, biri mutfak adasında, diğeri köşede olmak üzere iki yemek yeme alanına gidin ve yankılanmalarını sağlayın.

Yemek yeme alanını mutfakla aynı tarzda tutun ve manzaranın keyfini çıkarın.

Mutfağınızda hayati önem taşıyan diğer mutfak eşyaları

Misafirlerinizi ağırlamak için kullanabileceğiz kahve takımları da evlerimizin vazgeçilmez mutfak eşyalarıdır.

Gümüş yemek takımları kolayla masanızı ışıldamasına yardımcı olur ve çokta süslenmesine gerek kalmadan misafirlerinizi ağırlayabilirsiniz. Ayrıca gümüş takımlar diğer takımlara göre daha sağlıklı olduğunu bilmelisiniz.

Doğramayı ve pişirmeyi daha kolay ve daha keyifli hale getirmek için elinizde uygun bıçakları veya bıçak takımı bulundurun.

Yazımısın sonuna gelirken umarım sizlere mutfakta hiçte vazgeçemeyeceğimiz eşyalar hakkında bilgi vermişizdir ve dilerseniz mutfakla ilgili bir çok şeyi sitemizdeki mutfak kategorisinde bulabilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.