İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İlginç Dolap Kulpları

Evinizin bir noktası dolap olanlar veya olmayıp büyük gösterişli kulp sevenlerin ülkemizde son zamanlarda sayısı artmaktadır, özellikle kapak boyu kadar kulp tercihleriyle dikkat çekmeyi başarmış modeller bulunurken bazılar hiç kulp kullanmadan dolaplarının tasarımlarını yapmaktadırlar. Kimine göre kulp gereksiz bir ayrıntı gibi görünüyorsa da kimine göre dolaplarını tamamlayan dolabını gösteren önemli özellik olduğunu düşünüyorlar. Bugün kulp severler tarafında oluyor ve kulp modellerinden oluşan bir derlemeyi sizlere yayınlamak istedik özellikle beyaz dolaplar üzerinden kullanılması planlanmış bu kulp seçenekleri her yerde göremeyeceğiniz türden kulp modelleri hatta bazılarını kendiniz evde yapmayı deneyebileceğiniz kadar basit görünen modellere sahipler fakat etrafınızda hiç kimsede görmediğinize eminim bu kulp modellerini. Hemen modellere geçmeden önce sizlere dolaplarınızı kulpsuz bas aç sistemlerle kullanabileceğinizi veya kapaklarla iç içe olan kulp seçenekleri de bulunmaktadır, kulp harici aklınızda bulundurabileceğiniz iki farklı seçeneği sizlerle paylaşmak istedim.

Yaldızlı Kulplar

yaldizli-kulp

Yaldızlı iç tarafında taşların bulunduğu eski kaplama dolaplarda bol bol görebileceğiniz tek vidalı kulplar özellikle yatak odası takımlarında eskiden baya eskiden sıklıkla tercih edilen kulp modeli giyim modasında eskiye dönüş sağlandığı gibi mobilya sektöründe bu tür dönüşlere alışmaya başlasak iyi olacak özellikle ahşap ve kaplama dolap tercihleri eskisine göre daha fazla tercih edilmeye başlandığını söyleyebilirim.

Siyah Kulp

siyah-kulp

Metal veya döküm kulplar son zamanların en modern tasarımları içerisinde farklı sert ve yumuşak hatlı seçenekleriyle mutfakların vazgeçilmezleri arasında olduğunu söyleyebilirim fakat renk seçeneklerinden ziyade krom ve inox kaplama seçenekleri daha fazla tutulmaktadır veya altın kaplama gibi. Yukarıdaki model ise siyaha boyanmış metal kulptur en geniş modelini mutfak dolaplarınızda kullanabilirsiniz.

Ahşap Siyah Kulp

siyah-ahsap-kulp

Ahşap malzemeden tornada üretilmiş el işi göz nuru bu kulplar siyah renge boyanmıştır ve bu tarz modellerin döküm veya metal seçeneklerini bulmanızda mümkündür ahşap kadar dolap görünüyor olmasalar da ahşaptan daha dayanıklı ve uzun süre üstündeki boyayı koruyacağına emin olabilirsiniz tabi ki genede her şeyin başında ne kadar iyi kullandığınız önemlidir.

Ahşap Kulplar

rustik-kulp

Ahşap ve farklı materyaller ile üretilmiş tasarım kulpları en pahalı olanlardır bulmakta hiç kolay olmuyor ve diğer kulp seçeneklerine göre daha kibar kullanmanız gerekebiliyor özellikle ahşapla harmanlanmış kulplar daha çabuk deforme oluyorlar bu yüzden sık sık kullanılan alanlarda tercih etmek aslında çokta mantıklı görünmemektedir.

Doğal Taştan Kulplar

renkli-kulplar

Renkli taşların kesilerek veya renkli sert plastiklere şekil verilerek yada gelişi güzel şekil verilerek yapılan tasarımlarda evinizde farklılık ve ilgiyi çeken noktalar oluşturmanıza katkıda bulunabilir. Fakat taş gibi malzemelerden yapılan kulp modelleri birbirini tutmayacağı için çok fazla kapak seçeneği olan alanlarda aşırı farklılık oluşturabileceği için fazla dikkat dağınıklığı oluşturabileceği için daha çok özenle yapılmış birbirinin devamı olan tasarımları tercih etmenizde fayda vardır, ama derseniz ki 3-4 tane sadece lazımsa şifonyer gibi dolaplarda şiddetle kullanmanızı tavsiye edebilirim.

Porselen Kulp Modelleri

porselen-kulp

Porselen kulplar rustik, sofistike ve retro tasarımlarda sık sık tercih edilen kulp modelleridir veya lake boya, beyaz ahşap dolaplarda sık sık kullanılmaktadır özellikle porselen üzerine boyama yapılmış el işçiliği kullanılmış kulp seçenekleri sıcak ortamlar oluşturmak için öncelikle seçebileceğiniz modeller arasındadır.

Pirinç Tasarım Kulp Modelleri

pirinc-kulp

Pirinç malzemeden üretilmiş olan kulp modeli şekli ve malzemesiyle dikkat çekmektedir özellikle kaplama olmayıp tamamı pirinçten üretilmiş kulp diğer kaplama yapılan kulp modellerine göre daha pahalı olabileceğini tahmin edebilirsiniz fakat kaplama olmadığı içinde diğerlerine göre daha dayanıklı ve uzun süreli kullanımlarda tercih edilebilir. Beyaz dolaplarda kullanımında ortamın daha zengin bir görünüşe sahip olabileceğini hayal edebilirsiniz.

Beyaz Dolap için Kulp Modelleri

mutfak-kulplari

Beyaz dolaplarda kullanabileceğiniz kulp modellerinin seçeneklerinde aslında bir sınır olabileceğini sanmıyorum fakat sizlere ilginç dolap kulplarını paylaşırken bu kulpların genel olarak beyaz dolapların üzerinde kullanımın daha güzel olabileceğini söylemek isterim ama bu farklı renkler veya çeşitli dolaplarda kullanılamayacağı anlamına mı, geliyor kesinlikle hayır dekorasyon ve mobilya tasarımında tercihlerinizi siz belirlersiniz aksesuarları zevklerinize göre seçer kalıplardan uzaklaşırsınız size özgün ev dekorasyonu bu şekilde ortaya çıkar.

Klasik Pirinç Kulp

kulp

Pirinç kulp seçenekleri, kulp çeşitliğinin sınırı olmadığı gibi sınırsız bir seçeneğe sahiptir hatta her modelin ahşap modellerin bile pirinç seçeneklerinin üretilebileceğini gibi bulabilmeniz mümkündür tabi ki fabrikasyon üretimlerin genellikle sıklıkla kullanılan modeller içerisinden seçilmiş olmasından dolayı her modeli bulamayabilirsiniz de, bu yüzden özel üretim sayılı üretilen seçeneklere yönelmeniz gerekebilir buda kulpların sizler için daha maliyetli hale gelmesine sebep olabilir.

Antik Porselen Kulp

kulp-modelleri

Antik veya eskitme olarak da aklınıza gelecek modellerin ayrıca porselen malzemeyle harmanlanmış hallerini mutfaklarınız da tercih edebilirsiniz özellikle mutfaklarınız da porselen kulpların her türlüsünü tercih edebileceğinizi söylemek istiyorum bu yüzden yukarıdaki eskitme modeli porselen kulp seçenekleri arasına ekleyebilirsiniz. Genellikle porselen kulplar tek, topuz gibi olmaktadır fakat burada ki model o şekilde değildir kullanıma daha rahat olan çift vidalı modeldir.

Deri Kulp

deri-kulp

Deri kulplar genellikle rustik yani doğal ahşap tasarımlarda kullanılıyor gibi görünebilir ama artık bu kalıpları kırmanın zamanı geldi o yüzden kalıplarımızda kurtuluyor deri tasarımlı kulp modellerini istediğimiz dolaplarda estetik tasarımlar oluşturuyoruz.

Bakır Kulp

bakir-kulp

Bakır kulp gereklimi ne fark eder, bakır yani diyebilirsiniz aslında renginden başka kazancı yok hatta maliyetli olmasıyla külfeti dahi var ama kaplama malzemelerin ne kadar dayanıklı oldukları ve temizlerken bile dikkat etmemiz gerektiği gerçeğini göz önüne alırsak her şey doğallığıyla kullanmak en mantıklısı bu yüzden bakır rengini sevenleri bakır kaplama gibi yada inox modelleri tercih etmektense bakırdan üretilmiş kulp seçenekleri tercih etmelerini dilerim.

Siyah Ahşap Kulp

ahsap-siyah-kulp

Ahşabın zerafeti ve doğallığıyla, renklerinde işin girmesiyle ortaya çıkan modellere hayranlıkla bakmamak mümkün değil ayrıca ahşap mobilyalar çoğunlukla el işçiliği kullanılmış olması ayrı bir ayrıcalık olduğunu söylemem gerekir. Her ne kadar cnc makinelerinin çıkmasıyla el işçiliği, zanaat ölmeye başlasa da el işi göz nuru ahşap mobilya veya aksesuarların yerini hiç bir şey tutamaz.

Simetrik Ahşap Kulp

ahsap-kulp

Aslında üzerindeki simetrik kesimler olmasa kulpta herhangi bir simetrik şekil bulunmamakta fakat gözdem olarak sona bırakmış durumdayım çokta basit bir kulp modeli olmasına rağmen kesinlikle sadelikte boğulan biri olarak tercihimi bu kulptan yana yaptığımı söylemek isterim ve sizlerinde zevk ve tercihleriniz arasında tutmanızı tavsiye ederim en büyük özelliği bir benzerini yapmak fazlasıyla zor bu yüzden fazlasıyla özel bir tasarım.

Yukarıdaki kulpların hepsi yurtdışında bulunan modeller, sipariş etmek isteyenler için bazılarının bulunduğu alışveriş sitelerini aşağıya yazıyorum ve diğer bir çok modele ulaşabilirsiniz.

Pirinç Kulp

Ahşap Kulp

Simetrik Ahşap Kulp

Pirinç Kulp

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir