İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İngiliz Tasarımı Mutfak Dolapları

Bir çok mutfak dolabını sizler ilham almanız veya tasarımlardan yararlanmanız için paylaştık ve paylaşmaya devam ediyoruz. Mutfak dolapları veya mutfak tasarımlarını neden bu kadar yoğun şekilde paylaşıyoruz malum yaz geldi ve bir çok kişi evlerinde tadilata giriyor çoğunlukla evimizde değiştirdiğimiz yer ise mutfak bu yüzden mutfak dekorasyonu hakkında sizlere fikirler sunmaya çalışıyoruz ve püf noktalar hakkında elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz. İlerleyen zamanlarda banyo, yatak odası gibi diğer odalarda ilham kaynakları sunacağımızı belirtmek isteriz. Bu yazımızda sizlerle İngilizlerin mutfak dekorasyonları hakkında biraz bilgi birazda görseller paylaşalım istedik bu sayede sadece ülkemizin değil diğer ülkelerinde tasarımlarını görüp örnekler alabilirsiniz. İngilizlerin tasarımlarında yoğun olarak ahşap tasarımların olduğunu görebilirsiniz görsellerde ayrıca fırın olarak elektrikli veya doğal gazlı fırınlar yerine odun ateşi kullanılan fırınların tercih edildiğini resimlerde göreceksiniz ki aslında bence de odun fırınları diğer fırınlara göre daha güzel ve daha lezzetli yemeklerin pişirilmesine yardımcı olacaktır ve odun ateşinde farklı yemekler yapılabiliyor. Şimdi sizlerle resimleri paylaşacağız ve altlarında bazıları uzun bazıları kısa fikirler, dipnotlar bulabilirsiniz.

Sütlü Kahve Mutfak Dolapları

Sütlü kahve renginde tasarlanmış mutfak dolabının boyasının altındaki malzeme doğal ahşaptır. Şunu da belirtmek isterim sunta ve mdf ahşap malzemelerdir fakat belli işlerler kullanılarak üretilirler doğal ahşap dediğimiz malzeme direk ağaçtan üretilir ve sadece dolap haline getirilebilecek haline gelir bu işlemlerde doğal olarak yapılır. Mutfak beyaz renge sahip ve üst dolap yerine daha kibar olan açık duvar rafı kullanılmış günlük kullanımları burada bulundurabilirsiniz. Dikkatinizi çeken bir ip uzanıyor yukarı doğru oda mutfak bezleri gibi eşyalarınızı fırının üst tarafına asıyorsunuz ve fırının sıcaklığıyla daha hızlı kurumasını sağlayabilirsiniz. Ahşap ızgara şeklinde yapılmış askılık ipi söktüğünüz de aşağı doğru iniyor istediğinizde yukarıda istediğiniz yükseklikte bırakabilirsiniz.

Siyah Mutfak Dolapları

Siyah ve kirli beyazın belki krem tonları da olabilir, kullanıldığı mutfakta her yerin ahşaptan yapıldığını görüyorsunuz duvarlara kadar buna zeminde dahil. Her yerin ahşap malzemelerden yapılması o ortamı rustik bir ortam haline getirir buda daha sıcak bir yer haline gelir. Mutfakta ayrıca odun fırını bulunmakta ve bacasını falan her şeyi görebilirsiniz. Belki hatırlarsınız eskiden odun yakılan sobalarda yemek pişirilecek fırınlar olurdu bunlar onların ocaklı halleri ve  sadece fırın amaçlı kullanılıyor taze ekmeğin ve güzel bir güvecin tadı ve kokusu hemen aklıma geldi bile. Mutfak alt dolaplar siyah ve mutfağın belli bir kısmından sonrada kirli beyaz veya krem artık hangisi tercih ederseniz, o renkler kullanılmış tam anlamıyla koyudan açık renge geçiş bulunmakta.

Siyah Mutfak Dolabı

Siyah fırın ve beyaz mutfak dolabı fakat tezgah aynı şekilde siyah devam ediyor. Mutfağın duvarları ise beyaz renkte tercih edilmiş. Odun fırınından çok bahsettik ve yakından bir çekin ihtiyaç duyarsınız diye düşündük.

Paslanmaz Çelik Mutfak Dolapları

Mutfak dar gibi gözükebilir fakat o kadar dolaptan sonra sanırım alanın dar görünmesi normaldir değil mi. Mutfakta duvarların krem tonlarında olduğunu ve tuğla teması olduğunu biraz detaylı bakarsanız görebilirsiniz. Mutfakta çok fazla dolap yok aslında sanayi tipi ocaklar ve fırınlar yeterinde yer kaplıyor ve hemen yanında aynı kaplamadan satın alınmış buzdolabı mevcut. Hemen arka tarafta lavabo ve tezgah altı ufak ahşap dolaplar mevcut üstlerinde ise gece lambaları mevcut tabi burada kullanım şekilleri farklı.

Mutfak Dolapları

Ağaç her zaman doğallığını korur fakat onun doğal rengini yukarıdaki gibi hallere işin ehli boya ustaları getirebilir tabi gerçekten önemli işlemlerden geçmesi gerekiyor çünkü ağacı seçtikten sonra uygulanacak işlemler mutfak dolaplarının birbirine bütünlük sağlaması için hepsinin aynı işleme aynı oranlarda tabi tutulması gerekiyor. Mutfak tezgahı ise mermer taşından yapılmış ayrıca fayans kısmı da buna dahil. Üst mutfak dolabı ise siyah renkte camlı kapaklardan oluşuyor.

Mermer Tezgah

Fayans ve mermer uyumunun ve fayansların ne derecede güzel örüldüklerini gösteren mutfakta her ne kadar fayans zarar görmeyecek olsa da mermerle fayans geçişi daha yukarıdan düşünülmüş. Mutfakta çoğunluk beyazken musluğun altın kaplama ve kulpların da aynı kaplamaya sahip olması mutfağı daha dikkat edilecek konuma sokmaktadır.

Kirli Beyaz Mutfak Dolapları

Beyaz mutfak dolabı ve koyu gri tonlarının ağırlıkta olduğu mermer tezgahı paylaştığımız tasarımlar arasında çokta farklı bir özelliği yok tabi ki aynı ceket düğmelerini andıran ahşap kulplara kadar.

Gri Mutfak Dolapları

Mutfak dolabının üst tarafı tuğlalardan oluşuyor ve tuğlalar doğal rengi harici beyaz renkte boyanmışlar ve beyazın ağırlığını ortaya çıkarmaya çalışıldığını direk göstermekte. Mutfak dolabı çekmecelerden ibaret ve kapaklar doğal ahşap malzemenin gri tonlarıyla işlem görmesinden ortaya çıkan renk olarak duruyor.

Doğal Ahşap Mutfak Dolapları

Ahşabın doğal desenleri ve sadece kahverengi tonu eklenmiş halini yukarıdaki mutfak dolabında görebilirsiniz sadece beyaz eşya ve sandalyelerde aynı malzeme kullanılmamış.

Beyaz Mutfak Dolapları

Cilalı ahşap tezgah parlaklığı zaten kendini gösteriyor ve mutfak arası yarısı paslanmaz çelik ve hemen devamında aynı malzemeden açık raf bulunmakta ve üst tarafı arı peteklerini andırmaktadır.

Beyaz Mutfak Dolabı

Bej rengi fırın ve üst tarafı siyah devam etmekte bacayla birlikte farklı renkte odun fırını daha karşımızda duruyor.

Ahşap Mutfak Dolapları

Kara tahtalar avrupa da sık kullanılıyor özellikle not almak ve not bırakmak için bu yüzden her odada rahatlıkla görebilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir