İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İskandinav Ev Dekorasyonu

İskandinav tasarımlar son yılların en çok görüntülenen ve tercih edilen tasarımları olma özelliğini gösteriyorlar. Aslında pekte uzak tasarımlar değiller bize ahşap yoğunluğu tercih edilirken daha soğuk renkler tercih edilir, tabi ki ülkemizde daha çok canlı renkler tercih edilmekte bizim cana yakınlığımı gösterdiğine inanıyorum bazen. İskandinav ev dekorasyonu etnik eklentiler içerirken ayrıca modern tasarımları da yanında bulundurmakta. Modern tasarım dediğiniz zaman kesinlikle böyle bir rezidansta yaşamak isteyebilirsiniz.

daire-giris
giristen-eve-gecis
ev

Yazımıza ufak bir giriş yapmıştık İskandinav tasarımlar hakkında şimdi sizlere İskandinav tasarım baz alınarak modern seçeneklerle yapılmış ev dekorasyonu paylaşıyoruz. Yukarıdaki görsellerde evimize girişi görebilirsiniz, dışarıdan geldiğinizde öncelikle karşılama alanı gibi bir alan mevcut ve bu oda evle dışarı arasında kalan ufak kullanışlı bir oda halinde ayrıca kendine özgü bir tasarımı mevcut olduğunu görebilirsiniz zaten diğer resimlerde göreceğiniz gibi her odanın her kısmın kendine özgü geçişleri ve tasarımları vardır. Giriş odamızda ayakkabılık, puf, askılık gibi günlük ihtiyaçlarımızı karşılayacak eşyaların yanı sıra dekoratif rafta vardır ortama biraz daha sıcak bir hava katması ve dekoratif eşyalarla süslenmesi açısından.

oturma-odasi
salon

Girişten sonra biraz ilerledikten sonra yemek masası sol tarafımızda mutfak mevcut fakat biz öncelikle salona geçiş yaptık. Geniş ve ferah bir salon mevcut olduğunu söyleyebiliriz evin bir çok kısmı birbiriyle yakın geçişlere sahip klasik daireler gibi koridordan geçişler bulunmuyor. Salonda veya oturma odası da diyebilirsiniz sadelikten ve birazda canlı olan sarı renkte koltuk yastıkları ve puf bulunmakta daha açık ve soluk tonlarda ise L şeklinde köşe takımı mevcuttur. Salonu gösteren diğer objeler televizyon ve şöminedir. Şömine sever olarak kesinlikle salonda en beğendiğim köşe diyebilirim hemen yan tarafında ise şarabınızı, kahvenizi veya kitabınızı okuyabileceğiniz güzel bir berjer mevcuttur. Salonlarla sıklıkla karşılaştığımız bir tasarım şekli halini alan farklı marka veya tasarımları bir araya getirerek yapılan takımlarla bir bütünlük sağlamak yeni yeni moda olmaktadır ve kesinlikle cazibesi yüksek tercih edilebilir durmaktadır.

loft-ev
mutfak
yemek-masasi
yemek-odasi

Evin tasarımı yapılırken özen gösterilen zemin kısmını rahatlıkla fark edebilirsiniz her odaya geçişte farklı zemin mevcut ve geçişler sanki birbirini tamamlamış durumda, tercihler gayet kurallara uygun yapılmış bu da göz zevkini rahatsız etmemektedir. Evden içeri girdikten sonra karşımızdaki uzun alanda yemek masası direk bizi karşılıyor yemek yemeyi sevenler için uzak durması zor masamız. Evin girişinden buraya kadar bir çok tasarımda duvarlarda dahil olmak üzere ahşap kaplama kullanılırken mobilyaların neredeyse tamamı ahşaptır ayrıca metal ayaklarda fazlasıyla eşlik etmektedir. Yemek masasının bulunduğu kısımdan mutfağı ayıran ahşap şaraplık ve üst tarafı çiçekler için tasarlanmış dolap mutfakla, yemek masası arasında adeta bir duvar görevi görmektedir ve sert geçişin engellemek için öncü olmuş durumdadır.

Mutfakta ise ahşap tezgah tercih edilirken beyaz mutfak dolabı eşlik etmektedir. Mutfağın duvarları beyaz fayans kullanılmış ve zeminde ise beyaz fayansın üstüne siyah desenli taşlar tercih edilmiştir mutfağı daha şık gösterdiğini söylemek gerekir.

kitaplik

Dairenin üst katına çıkarken sizi karşılayan çok güzel bir kitaplık bulunmakta hiç bir ahşap malzeme kullanılmadan duvarla bir şekilde tasarlanan kitaplık ayrıca koridorun rengini bozmamış durumdadır. Dairenin ayrıca çatı katı olması kitap okumak için güzel bir yer seçilmiş durumda, çatı katı penceresi eşliğinde tam bir loş ortama sahip olabilirsiniz.

calisma-odasi

Ev dekorasyonu yaparken fazlasıyla odaya sahipseniz hepimizin çalışma odası olur burası çok odalı rezidanstaki çalışma odası. Kişinin zevklerini az çok çözdüğümüz üzere daha çok soluk, gri, beyaz ve siyah tonlarından hoşlanıyor ki, çalışma odası aynı bu tasarıma uyumlu halde. Evin bir çok yerinde dikkat ederseniz sanatsal çizimler duvarlarda veya tabloları görmek mümkün buda ev sahibinin sanata olan düşkünlüğü özellikle simetrik çizgilere ne kadar yakın olduğunu göstermektedir.

gri-yatak-odasi
yatak
misafir-yatak-odasi

Tercihen misafir odası olarak kullanabileceğiniz yatak odası tasarımı diğer odalar gibi soluk renklerden ibaret ve ahşap malzemeler kullanılarak tasarlanmış durumda. En güzel noktası başucundaki tablomuz her ne kadar oda soluk tonlara sahip olsa da evde ısıtma sisteminden başka içinizi ısıtan nadir kısımlardan birisi. Misafir odasında ihtiyacınız olan her şeyin mevcut olduğunu görebilirsiniz.

tuvalet
kuvet
dusa-kabin
banyo

Evin büyüklüğünden kaynaklı olarak evde tek bir banyo veya tuvalet olmasını bekleyemeyiz bir kaç tane olması normaldir. Yukarıdaki görsellerde evin banyo ve duş alanlarını görebilirsiniz, ev içinde kullanılan renkler ve ahşap malzeme banyoda da tercih edilirken, zeminin bir kısmı ahşap, bir kısmı gri fayans gibi tercihler yapılırken başka lavaboda ise zemin simetrik çizimlerden oluşmuş fayanslar tercih edilmiş. Sanki herkesin bir bölgesi var ve orada kalması istenmiş gibi duruyor.

yatak-odasi
yatak-odasi-farkli-bakis

Son olarak manzaranın en güzel olduğu ev sahibinin yatak odasındayız belki salondan sonra görebileceğiniz en genişte alana sahip sanırım o yeşillik içindeki manzarayı gördükten sonra diğer alanlar pekte umursamazsınız en azından benim umurumda olmaz yeşili seven biri olarak. Yatak odası geniş çatı katı odasında çatının tam bölündüğü kısıma yerleştirilmiş. Yatak odasının zemini ahşap duvarların bir kısmı ahşap tercih edilmiş. Yatak odasında da evin diğer yerlerinde kullanılan renkler tercih edilmiş hatta oturma grubunda tekli pufun renginde kahve sehpası görebilirsiniz. Tablolarla yatak odası da sanattan payını almış gözüküyor.

Yer: Rusya, Minks

Tasarım: Zrobym Architects

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir