İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İskandinav Mutfak Dolapları

İskandinav mutfak dolapları diyoruz ama İskandinav denildiği zaman fikri olmayanlar olabilir o yüzden İskandinav tarzından biraz bahsetmek istiyorum. İskandinav tarzı genellikle açık renk tonlarında ve sade tasarımlardan oluşur özellikle de doğal ahşap tasarımlar tercih edilir. İskandinav tarzı kısmen böyle oluşmaktadır. Mutfak dolaplarında İskandinav tarzı aynı şekilde açık tonlu renkler özellikle beyaz tercih edilir ama burada gri ve yeşilin açık renklerinin bulunduğu resimler görebilirsiniz. İskandinav mutfak dolapları özellikle kullanım açısından dikkat çekmekle kalkmıyor ayrıca açık raf şeklindeki tasarımlar en dikkat çekici noktalar haline geliyor. Her ne kadar açık tonlardan bahsetmiş olsak da şunu da unutmamak gerek her zaman koyu renkler açık renklerin yanında yer alır ki açık tonları belirgin haline getirsinler ayrıca koyu siyah, mavi ve gri tonlarında tercih edildiği görülmektedir. Aşağıda sizler için 10 kadar mutfak dekorasyonu bulunmakta tüm hatlarıyla incelemek ve altlarında sizler için belirttiğimiz dipnotları okumak isteyebilirsiniz.

Siyah Mutfak Dolapları

Duvarlarda alçıpan işlemeleri bulunmaktadır son zamanlarda beyaz duvarlarda sıkça kullanılmaya başlandı çünkü bu tarz işlemeleri elle yapmıyorlar hazır kalıplarla yapılıyor buda seri üretimin ortaya çıkmasını ve fiyatların oldukça aşağılara düştüğünü göstermektedir ve gerçekten klasik tasarımları seviyorsanız tercihiniz haline gelmesi normal olacaktır. Duvarların her yerinde girintili çıkıntılı bu tasarımlar haricinde aşağılarda da ahşap işlemeli malzemeler bulunmaktadır. Mutfak dolaplarına dönecek olursak parlak beyaz ve U şeklindedir ki alt bazaları ve üst tezgahları parlak siyah ahşap malzemeden üretilmiştir. Odanın ortasında yer alan U şeklindeki mutfak aynı barı andırmaktadır ki böyle bir mutfağı kullanmak her zaman daha işlevli olur çünkü her şey elinizin altında olacaktır.

Mutfak

İskandinav tarzını tamamen olmasa da bir çok modele göre daha iyi görebileceğiniz mutfakta, iskandinav tarzını en iyi ahşap masa göstermektedir çünkü doğal kütüklerin el yordamıyla kesilip kullanılması mutfağın daha doğal bir ortama sahip olmasını sağlamıştır. Ayrıca duvardaki gömme raf içerisindeki kuzgunla doğal ve sıcak bir ortam kazandırılmak istenildiğini anlayabilirsiniz. İskandinav evleri genel olarak müstakil olur fakat apartman dairesinde bu tarzı yaşamak gördüğünüz gibi elden geldiğince oluşturulmaya çalışılıyor.

Mutfak Mobilyası

Yağlı boya çalışmaları özellikle yerden tavana kadar veya tavandan az daha kısa tablolar sık sık tercih edilmeye başlandı çünkü evde farklılık simgesi olarak görülüyorlar ve yemek aralarında sık sık sohbet sebebi olabiliyorlar. Mutfakta siyah aplik ve siyah sarkıt lambalar bulunurken uyum için mutfak dolabının üst tezgahı da siyah renkte tercih edilmiş ve mutfak dolabı tebeşir beyazı olarak istenilmiş. Mutfak dolabının tamamı çekmece olarak düşünüldüğünü açılır kapakların bulunmadığını belirtmek isteriz. Ayrıca yemek masası eski ahşap bir masa ve sandalyelerden ibaret bazen yeni masaların ne kadar hızlı eskidiğini görebilirsiniz çünkü bir masayı 1 saatte eskitmek oldukça zor bir iştir.

Mutfak Mobilyaları

Lacivert ve gri tonlarının kullanıldığı mutfak dolabı, ahşap parke ve duvarlarda nane yeşili ve beyaz renkleri tercih edilmiştir. Mutfakta tam anlamıyla 5 farklı renk görebilirsiniz tabi doğal ahşap malzemenin içerisinden ki tonları katarsak daha fazlasının mevcut olduğu gerçektir. Mutfak dolabının alt kısmında çekmece tercihinin yoğun olduğunu sadece sol ve sağ başlarda kapakların olduğunu görebilirsiniz, üst tarafta ise gri renkte açık raf kullanılırken boylu boyuna ayrıca tek kapaklı ufak bir dolapta mevcut aşağıdaki fayans alanı ise aynı ahşap malzemeden tercih edilmiştir. Yukarıdaki örnekler gibi yemek masası ahşap malzeme ağırlı olarak tercih edilmiş.

Mutfak Dolapları

Nane yeşili mutfak dolabı nadir görebileceğiniz tasarımlardan olduğuna eminim çünkü çim yeşili veya daha koyu yeşillerde mutfak dolapları görebilirsiniz fakat karşınızda nane yeşili mutfak dolabı bulunuyor ve üst dolap kısmı az önceki mutfakla aynı fakat burada kapaklı dolap daha büyük ve sağ tarafından mıknatıslı bıçaklık mevcut. Tezgah ve fayans kısmı mermer taştan yapılmış. Yemek masası ve sandalyeler diğer tasarımlar gibi tamamen doğal ahşaptan üretilmiş sadece birisi koyu yeşil rengine boyanmış durumda.

Mutfak Dolabı

Alt tarafı gri üst tarafı beyaz renginden tasarlanmış mutfak dolabının alt tarafındaki renk daha çok füme gri rengine yakın olduğunu görebilirsiniz ki mat yüzeye sahip dolapların kapakları ayrıca mutfak dolapları da. Mutfak dolabının tezgahı beyaz ahşap tercih edilmiş alt tarafları kulplar bulunurken üst taraftaki dolaplarda kulp kullanılmadığını rahatlıkla görebilirsiniz bu mutfak dolabını daha sade göstermektedir ayrıca hemen yan tarafında 2 adet açık raf bulunmaktadır. Yemek masası ahşap ve sandalyelerde ahşap tercih edilmiş. Zemin ise ahşap parke fakat doğal ahşaptan yapılmış ve vernik yok gibi durmaktadır. Ayrıca 2 kapaklı camlı erzak dolabının bulunduğunu görebilirsiniz.

Mutfak Dekorasyonu

Nane yeşili fayans, beyaz lavabo ve beyaz mutfak dolabı siyah tezgahla farklı bir yaşam alanı oluşturulmaya çalışıldığını görebilirsiniz çünkü aslında siyah ve nane yeşili birlikte az tercih edilir bu yüzden olur da kullanmak istiyorsanız bu görseli iyice incelemenizi tavsiye ederim.

Gri Mutfak Dolapları

Gri renkli mutfak dolabı L gibi durmakta fakat sanırım dışarı doğru derecesi biraz daha açılmış durumda olduğunu görebilirsiniz. Mutfak dolabında geniş açık pencere ve mutfak dolaplarının arası da dahil olmak üzere tamamı gri renktedir ve üst dolaplar tamamı açık raflardan ibarettir. Ayrıca kulp olarak turuncu kumaş parçalar kullanıldığını görebilirsiniz.

Beyaz Mutfak Dolapları

Beyazın duvarlarda ve mutfak dolaplarında tam anlamıyla kullanıldığını görebileceğiniz mutfak dolabında sadece duvarlar ve dolaplar değil perdeler, tavan ve pimapen kapılarda aynı şekilde kullanılmış. Mutfak ada dolabı ve zeminler beton ve gri renkleri kullanılırken yemek masası siyah renktedir.

Ahşap Mutfak Dolapları

Mutfak dikkat çekilmesi gereken yerlerin açık ahşap kutuların veya üst tarafları açık ahşap kutuların olduğunu görebilirsiniz ve altın sarısı muslukta fazlasıyla dikkat çekici durmaktadır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir