İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kullanışlı Küçük Ev Dekorasyonu

Ülkemizde stüdyo evler genellikle 1 oda ve 1 salondan ibarettir, tabi ki mutfakta salonun içerisinde yer alır bu yüzden stüdyo dediğimiz zaman evin yapısı direk aklımıza gelir fakat yurt dışında bu durum değişiklik gösterir her stüdyo dairenin tasarımında değişiklik gösterdiği görebiliriz. Yazımızda bunu rahatlıkla göreceğiz öncelikle stüdyo dairenin asıl anlamı ufak ve yaşamaya yetecek alan anlamına geliyor ev sektöründe belli bir tasarım şekil mevcut değil fakat ülkemizde her şeyde olduğu gibi bu anlamı olan ama şekli olmayan kelimeye bir şekil verilmiş durumda “standart” diyebiliriz. Sanırım biraz konuyu aştım yargılarımızı bir kenara bırakıp Moskova’da tasarlanan bu stüdyo evi sizlere görsellerin yardımıyla biraz anlatacağım ve bir çoğunuz evinizi bu hale getirmek isteyecek eminim.

studyo-ev

Öncelikle yaşam kutusu diye isim verdiğim bu ahşap kutunun sizlere kapalı olarak gözüken resmini paylaşmak istedim çünkü biraz sonra az önceki yaşam kutusu bu mu diye soracaksınız kendi kendinize. Kutumuzun en güzel yanı pratik kullanıma sahip olması dilediğinizde kapakları açıyor bir yaşam alanı oluşturuyorsunuz, isterseniz de kapatıyor ve yaşam alanınızı kendinize özel bir hale getirebiliyorsunuz.

yatak-odasi
yasam-kutusu
yasam-alani
calisma-odasi

Sizlere yaşam kutumuzun farklı açılardan resimlerini paylaştım ve gördüğümüz üzere kutumuzun açıldıktan sonra ne kadar kullanışlı ve eşyalarınızı depolamak için ne kadar fazla yere sahip olabileceğinizi gördük ve bence gerçekten stüdyo ev dediğiniz böyle olmalı, deniş depolama alanı, rahat çalışma, dinlenme köşesi ve çift kişilik yatağımız. Şimdi aklınızdan burası bizim evlerimizden büyük bir alan stüdyodan fazlası var gibi diyebilirsiniz ama taban alanı 47 metrekare olduğunu söylemek istiyorum yani bahsettiğimiz alan çokta büyük değil ve zaten sizlere bahsettiğim olayda bu, küçük alanda geniş kullanım alanı oluşturabilmek. Yatak, çalışma masası , kitaplık ve dinlenme köşesi veya vakit geçirebileceğiniz bir cam kenarı köşesi daha ne isteyebilirsiniz ki ihtiyacınız olan küçük ama mutlu o daireye sahipsiniz, kültür ve geleneklerimize göre tabi ki hepimize daha büyük daireler gerekiyor ama bence burası hayatımız için güzel bir başlangıç noktası olacaktır.

yatak
yatak-odasi-kullanimi
studyo-ev-yatak-odasi

Küçük yatak odamıza gelecek olursak gördüğünüz üzere biri camlı biri camsız iki adet penceremiz var her ne kadar odanın içerisine açılıyor olsalar da, psikolojik olarak bizi fazlasıyla etkileyecek ve anlam kazandıracağına eminim ki tasarlayan kişilerinde aksini düşünmediğini hep beraber gözlemliyor durumdayız. Yatak odasında ayrıca ihtiyacımız olan priz, başucu lambası, eşyalarımız için raf ve tabi ki ufakta olsa bitkimiz ufak stüdyo evimize ufak ve kullanışlı tasarımlarla devam ettiğimizi görebilirsiniz.

genel-bakis

Yatak odamızdan bahsetmiştik gene direk olarak bir görüş sağlayan kısımdan ayrıca raf sistemi görüyorsunuz. Kitaplarınız veya elektronik eşyalarınız için her türlü alan mevcut tek bir ölçü sisteminden ziyade her şey için düşünülmüş bir kitaplık veya vitrin mi desek bilemedim, kısaca her şeye sahip.

dinlenme-odasi

Belki hepimizin sevdiği ama benim en çok sevdiğim yatağa gitmeden önce ufak kestirmelerin yada kahvemi yudumlamayı sevdiğim dinlenme köşesi camdan dışarıyı rahatla görebilecek kadar yükseltilmiş alanı görebilirsiniz ki oradaki boşluk bulunan yerlerinde depolama amaçlı kullanıldığını söyleyebilirim bu tarz tasarımların yapılabilmesi tabi ki tavan yüksekliğinin de standartlar dışında olmasının katkısı büyüktür.

mutfak
studyo-daire-mutfak
mutfak

Stüdyo evimizin büyük bir kısmını geride bırakırken mutfak kısmını es geçtiğimizi sanabilirsiniz ama bazılarınızın hiç çıkmadığı mutfağı hiç es geçebileceğimizi sanmıyorum, kullanışlı stüdyo dairemizin tasarımının ne kadar pratik olduğunu görebilirsiniz görsellerden ve diğer kısımların yani mutfak gibi bir yerinde aynı kullanışlı şirinliğe sahip olduğunu görüyoruz ve alanın dar olmasından dolayı burayı ahşap renklerinden ziyade beyaz renkleri tercih edilerek daha havadar ve geniş gösterilmeyi başarılı bir şekilde yaptıklarını görebiliriz.

banyo-1
banyo

Banyoda evin diğer kısımları gibi sadece gereksinimlerden ibaret daha fazlası için tek bir nokta dahi ayrılmamış fakat evin her noktası en iyi şekilde kullanılmış olsa da banyoda lavabo altını dolap yaparak daha kullanışlı hale getirmek daha mantıklı olacaktı bizce ama sanırım daha fazla depo alanı oluştur istemediler.

Bir yazımızın daha sonuna gelmişken Dekornot ailesi olarak sizlere mutlu ve iyi bir yaşam dileklerimizi sunuyoruz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir