İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Pastel Renkler ve İskandinav Ev Dekorasyonu

İskandinav tasarımlardan sıklıkla bahsediyor ve İskandinav ev dekorasyonunda sıklıkla nasıl olabileceğini örneklerle anlatıyoruz sizlere gene İskandinav ev dekorasyonuyla ilgili ev dekorasyonundan bahsedeceğiz tabi ki ne kadar moda olan tasarımlar varsa elimizden geldiğince bahsetmeye gayret gösteriyoruz ama her zaman günün modasını anlatmak istemiyorum bazen eskiler ve farklı tasarımları da sizlerle buluşturmak istiyorum ki bu tasarımları birbirleriyle harmanlayarak ortaya daha farklı çalışmalar çıkarabilirsiniz evde. Ev dekorasyonu dediğimizde tüm evin değişimi gelebilir ama bir odanın veya odadaki ufak bir şeyin değişmesi bile ev dekorasyonuna girer bu yüzden ev dekorasyonu mu ben uzak dursam iyi olur gibisinden düşünmenize gerek yok buna rağmen fakat biz sizlere genellikle evlerinin tamamını değiştirmiş paylaşımlar yapmaya gayret gösteriyoruz.

İskandinav tasarımlar genellikle beyaz tonlarının ağırlıklı olmasıyla özellikle pastel beyazı rengi gibi renklerin ve eskitme, ahşap malzemelerin kullanılmasıyla baş göstermektedir ha bembeyaz tasarımlar ama ahşap doğallıktan ziyade suntalam gibi malzemeler kullanıldı İskandinav tasarım olmuyor mu, tabi ki olur ama tasarımın içeriği genel olarak böyle görünmektedir bu yüzden bende sizlere içerik gereğini söylüyor ama genede olabilecek ihtimalleri elemeden sizlere anlatma gayretini gösteriyorum umarım yardımcı olabiliyorumdur.

Ev sahiplerimiz Hollanda’da yaşamakta yani evimizde Hollanda’da bulunmakta son zamanların modern tasarımlarıyla kendilerini yeni bir ev dekore etmeye gayret etmişler ki açık renkleri refah ortamları sevenler için kesinlikle bembeyaz ev dekorasyonu olmuş diyebilirim, lafı daha fazla uzatmadan evde yapılan değişikliklerin son hallerini sizlerle paylaşarak altlarında gene ufak notlarımızı bırakarak yazıma devam edeceğim.

Oturma Odasında Okuma Köşemiz.

oturma-odasi

Oturma odasında genellikle kitap, dergi okumayı veya cam kenarında manzara eşliğinde birşeyler yudumlamayı sevenlerin her zaman bir köşesi mevcuttur özellikle manzaraya eşliğinde olan yerler bu tür köşelerin mevcut olduğu yerlerdir burada göreceğimiz gibi salonun veya oturma odasının artık siz hangisini tercih edersiniz bu büyüklükteki yer salon olması daha mantıklı kültürümüz gereği. Okuma köşemizde dört ayaklı ahşap yuvarlak kahve sehpası, evin bir çok köşesi gibi duvarlar ve zemin pastel beyaz ve açık gri tonlarında ve etrafta fazlasıyla yeşili bir arada görebilirsiniz hayata can veren kitaplar ve yeşilin bir arada olduğu nadir ortamlarda huzur hep bir arada olacaktır.

Oturma Odasına Genel Bakış.

salon

Oturma odasının bir köşesinden çıkarak oturma odasına genel bakış yaptığımızda mobilyalarda dahil olmak üzere iskandinav tarzını beyazın ağırlığını burada görmek mümkün beyaz dahi olmasa pastel renklerinden gri tercihiyle ev dekorasyonuna devam edildiğini rahatlıkla görebiliriz karşıt tonlar ise tamamen ağacın, ahşabın doğallığındaki renkler.

Beyaz ve Mavi.

yemek-masasi

Başlığımızda göründüğü gibi evin dekorasyonunda mat renkler bir diğer adıyla pastel renkler tercih edildiğini görebilirsiniz ve beyazın ağırlıkla olması diğer renklerin ve ahşap mobilyaların daha belirgin halde göz önüne gelmesini sağlıyor. Örnek verecek olursak beyaz metal sandalyeyle, mavi metal sandalye arasında mavi rengi daha belirgin görünüme sahip eğer duvarlarımızda, zeminde ve mobilyalarda mavi rengi hakim olsaydı beyaz metal sandalye daha belirgin görünecekti bu yüzden evin renk seçimlerinden sonra mobilyaların renk seçimleri bir o kadar önemli.

Beyaz ve Mavinin Ters Taraftan Ahşaba ve Yeşile Kavuştuğu Nokta.

ev-dekorasyonu

Yazımızın başında bahsettğimiz gibi pastel renkler, beyaz ağırlığı ve doğal ahşap malzemeler kullanılarak Hollandanın merkezinde doğallığın merkezi haline getirilmek istenen ev dekorasyonu yapılmaya çalışılmış, bence gayette başırılı olduklarını söylemek isterim kendi açımdan. Mobilyaların kullanımı, renklerinin tercihleri, bazı noktalarda tamamen doğal renklerinde bırakılmaları ve son olarak ara ara bir çok yerde bitkilerin veya çiçeklerin mevcut olması şehir hayatından kaçmak isteyen birinin hayatını bize yansıttığını görebiliriz.

Ahşap Kitaplık.

kitaplik

Ahşap kitaplık oturma odasında bir kenardan başlayarak devam ediyor köpeğimizin rengi bile ahşaplarla uyumlu bu kadar mı olur diyebilirsiniz. Ahşap kitaplığın ne kadar düzensiz görünüme sahip olsada aslında bir düzen içerisinde devam ederek eve uyumlu olmaya gayret göstermiş. Kitaplıkta kapalı depolamala alanları ve açık depolama alanları mevcut, açık kısımlara isterseniz kitaplarınızla doldurabilir isterseniz aksesularınızla süsleyebilir veya burada olduğunu gibi her ikisini kullanarak daha sade ve modern tasarım ortaya çıkartabilirsiniz.

Eve Giriş.

eve-giris

Evin girişinden başlayan ahşap kokusu ve açık renkler aslında bize evin ne derece ferah tasarıma sahip olduğunu gösterirken, iskandinav tasarımların ne kadar eskitme tasarımlar olduğunu bir çok tasarımda görürken evin daha modern bir ortama sahip olduğu gerçeğini söylemeden geçmek istemiyorum. Evin giriş kısmıda tüm sadeliğini koruyarak duvara monta edilmiş askılık ve ayakkabı giymek ve hazırlanmak için ahşap tabure bulunuyor.

Bembeyaz Mutfak.

mutfak

Beyazlar içerisinde devam ederken bu ayrıntıyı bozmak istemiyoruz ve mutfakta aynı şekilde devam ediyoruz. Mutfak dolapları, tezgahı, ada dolabı, duvarlar  hatta mutfak makinalarına kadar bir çok şey beyaz tabiki sarkıt lambızda dahil sadece kablosunun kırmızı olduğunu görebilirsiniz. Mavi gibi burada kırmızı rengide dikkat çekerken mutfak gereçlerinin konulduğu kutumuzda bakır renginde.

Mutfağın Devamındaki Yemek Alanı ve Masası.

ahsap-yemek-masasi

Yemek masası mutfak içerisinde bulunuyor sandalyeler ahşap ve doğal renklerinde bırakılmış masa ise eve uyum sağlayarak bazı yerlerinde beyaza boyanmış durumda. Yemek masasının hemen karşısında ise açık ahşap raflarla depolama alanlar destenlenmiş ve aksesuarlar için ortam oluşturulmuş.

Çalışma Odası.

calisma-odasi

Çalışma odası sadeliğini tüm benliğiyle korumakta biraz diğer noktalara göre daha dağınık fakat iş alanlarının ne kadar düzenli olduğunu hepimiz biliyoruz. Home ofis tarzını yansıtan demek isterdim ama sahiplerinin işlerini evden yaptıklarını söylemek istiyorum bu yüzden ev aslında home ofis olarak kullanılıyor. Diğer alanlar gibi burasının zemin, dolaplar ve duvar aynı renkleri taşımakta.

Yatak Odası.

yatak-odasi

Son olarakta yatak odasındayız burada zemin daha koyu ve kahveye yaklaşan bir renk tercih edilmiş fakat duvarlarımızda hiç bir değişiklik yok ve başucu komodinleri olarak farklı ahşap tasarımlar tercih edilmiş farklı renklerde.

Yer: Hollanda

Stilist: Sabine Burkunk

Fotoğrafçı: Hans Mossel

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.