İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Polonya’da İskandinav Ev Dekorasyonu

Varşova’nın göbeğinde 55 metrekarelik evin dekorasyonunu sizlerle buluşturmak istediğin çünkü son zamanlarda İskandinav ev dekorasyonu gerek kendi evlerimizde gerekse dekorasyonları takip ettiğimizde gördüğümüz detaylar olsun veya odanın tasarımlarını İskandinav evlerinin tasarımlarına benzerliği yada birebir aynı olduğunu çoğunlukla görüyoruz bu yüzden bizde sizlere bulabildiğimiz çekici İskandinav ev dekorasyonlarını paylaşmaya gayret gösteriyoruz.

Polonya da var olan evimizin İskandinav evlerinin tasarımından farklı olarak renkler beklediğimiz gibi siyah beyaz değil pastel renklerin kullanıldığını görebilirsiniz görsellerde. Alışıldığın dışına çıkmak her zaman güzel ve özeldir bu sayede tasarımın bize ait olduğunu bizim için olduğunu anlayabiliriz tabi ki bunu sadece renklerle değil evin içerisindeki ince detaylar veya aksesuarlarla da yapabiliriz.

Evin genelinde kullanılan renkler mavi, gri, yeşil, siyah ve beyaz renklerinden oluşuyor tabi ahşap malzemeleri de es geçemeyiz ayrıca mutfak dolabının bulunduğu duvarda grafik fayans çalışması mevcut kesinlikle klasiklerin dışına çıkmış modern bir çalışma olduğunu görebilirsiniz. Uzun lafın kısası görsellerle devam edelim ve sizlere birazda tasarımlarla birlikte bilgiler vererek devam edelim her zaman yaptığımız gibi.

En başta sizlere evin girişinden bir görsel paylaşmıştık mutfağa yandan bakış ve yemek masasının bir parçasını görebiliyordunuz ev stüdyo tarzı olduğu için zaten oturma odası, yemek alanı ve mutfak bir odada veya salonda diyebiliriz. Girişte solda duvarda sürekli devam eden hayvan figürünün olduğunu ve aslında ilk bakışta İskandinav ev tarzının daha ötesinde tasarıma sahip olduğunu görebilirsiniz yeni görselle ve devam eden görsellerle.

Mutfakta grafik yani dijital baskıya sahip fayanslar kullanılmış ve boğmaması açısından çok fazla mutfak üstü tercih edilmemiş açık ahşap raf ve davlumbazdan ibarettir. Alt kısımlar işe çoğunlukla çekmece olmakla birlikte bir kaçta kapaklı dolapla bulunmakta ayrıca buzdolabının yanında tavana kadar tasarlanmış kiler dolabı mevcut mutfak dolabının tamamı pastel mavisi tonlarında tercih edilmiş ve huzurlu bir güne işaret etmekle birlikte ahşap tezgahla ortama sıcaklık katmaktadır. Tüm bu mavi, siyah ve beyaz tonların arasında turkuaz buzdolabı tüm dikkatleri üstüne çekmeyi başarmış durumda.

Yemek odası ve oturma odası arasında renk geçişleri bulunurken yemek alanının 5 hatta 6 kişinin kullanabileceği ahşap masaya sahip olduğunu ama 4 kişinin kullanması ideal olabileceğini görebilirsiniz. Ahşap yemek masası mutfaktaki tezgahla aynı malzemeden tercih edilmiştir. Sandalyelere gelecek olursak hepsinin farklı tasarımlara sahip olmasıyla birlikte siyahta renkte farklı bir sandalyede mevcuttur sadece model olarak değil renk olarak da farklılık göstermektedir.

Oturma odasında ise ufak işlevsel tv ünitesi ve duvar genişliğinde televizyon varken mavi masa lambasıyla odanın diğer kısımlarına uyumla devam ettiğini görebilirsiniz ki koltukta gri rengi ve modern tasarımıyla evin bütünlüğüne uyum sağlamaktadır.

Koltuk üzerindeki turkuaz renkler mutfaktaki buzdolabıyla uyum sağlarken gri evin diğer alanlarına ayak uydurmaktadır ve yatak odasına giren duvar mavi renktedir ayrıca içeride aynı renkte yatak olduğunu görebilirsiniz. Yatak odasına giriş ise raylı, camlı beyaz kapılardan yapılmış durumda evin içerisinde alandan kazanılırken ayrıca farklı bir oda girişi tasarlanmak istendiğini görebilirsiniz artık oda girişlerinin tavan yüksekliğinde ve normal kapılar yerine raylı kapı veya benzeri tasarımların kullanıldığını görüyoruz.

Yatak odasının girişine daha yakından bakacak olursak beyaza boyanmış paletler üzerinde yatak olduğunu ve yatak örtüsünün duvarla aynı renkte olduğunu görebilirsiniz sanırım önce yatak örtüsü alınmış daha sonra duvarın rengini uydurmuşlar gerçekten bu tarz birbirini takip eden tasarımlar yapmak hem zor hemde özen isteyen bir iş çünkü birbiriyle aynı renkteki apayrı malzemeleri bulmak veya yapımı gerçekten meşakkatli olmakta. Yatak üzerinde led aydınlatmalar ve hemen yanında doğa özlemini çok azda olsa azaltan bitki bulunmakta. Tavan aydınlatması olarak da beyaz spotlar kullanılmış.

Yatak odasının içine girdiğimizde eşyalarımızı ne yapacağız diye düşünenlere gömme gardırop karşılıyor ve evin diğer kısımlarıyla burada beyaz rustik kapakla devam etmekteyiz.

Banyoya girişten bir görselle göz attığımızda en dikkat çeken kısmın yerdeki işlemeli mozaik fayans olduğunu söylemek istiyorum son zamanlarda fayans tercihlerinde üst seviyede olmasıyla birlikte kesinlikle benimde ilk tercihlerimin arasında olduğunu söylemek isterim. Banyoda sıcak suyun ve dinlendirici şampuanlarla birlikte kullanabileceğiniz beyaz küvet, günlük yıkanmak için kullanabileceğiniz cama mekan duşa kabin ve ahşaptan basit tasarıma sahip banyo dolabı ve aynamız mevcut bu kadar ufak bir alana bu kadar fazla tarz tasarımı sığdırmak ve ortamın ne kadar ferah olduğuna bakarsak ne kadar iyi tasarlanmış olduğu ortada.

Küvete yakından baktığımızda ne kadar ergonomik tasarıma sahip olduğunu görebilirsiniz tabi ki boyu uzun olanlar için biraz sıkıntı yaratabileceğini düşünüyorum fakat sonuç olarak geceyi geçirmeyi düşünmüyorsanız sorun olmayacaktır. Küvet üstünde rahatlıkla kullanabileceğimiz nish alanı ve üstünde banyo malzemeleri için banyo dolabı bulunmakta ve duvar boyasının rengiyle uyum sağlamakta.

Son olarak ise ahşap banyo dolabını sizlerle paylaşmak istiyorum kesinlikle basit bir tasarıma sahip ve böylesine bir banyo için en kullanışlı model tercih edilmiş tabi ki bu modelin alt tarafı kapaklı olanı da kişinin zevkine göre tercih edilebilir.

Yer: Polonya/Varşova

Tasarımcı: Iza Olszewska

Fotoğrafçı: Joanna Korczynska

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.