İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Siyah Şömine Modelleri

Şömine tasarımlarıyla ilgili daha öncede bir yazımız vardı fakat buradaki şömine modelleri diğer yazımızdan farklı her geçen gün bulduğumuz yeni modelleri sizlerle paylaşacağız sonuçta kış geldi ve bu havalarda içimizi ısıtacak böylesine güzel bir icattan kimse mahrum kalmak istemez sanırım.

Şöminenin veya bizdeki adıyla sobaların kaloriferlere göre daha iyi ısıttığını düşünmekteyim, nasıl desem şöminenin verdiği sıcaklıkla kullandığımız doğal gazın sıcaklığı sanki bir değil gibi sobanın verdiği sıcaklık ortamı daha hızlı ısıttığını düşündüğüm gibi daha sıcak bir ortam oluşturduğunu düşünüyorum ama doğal gazın bizi sadece sıcak tutmak için yandığını düşünüyorum bazen evinizde üşüme gelir üstünüze bir şeyler alır öyle kendinizi ısınmış hissedersiniz evde kombi son derecelerde yanmasına rağmen fakat soba yanan veya şömine yanan bir evde sıcaktan öyle bunalırsınız ki sobayı hafif yanması için ayarlarsınız tabi ki paylaştığımız şömine tasarımlarında bu mümkün fakat, sıcaklığı ayarlamak açık şömine modellerinde ne yazık ki bunu daha az odun atarak ayarlayabilirsiniz sadece oda pek bir şey fark etmez sanırım. O yüzden sizlerle paylaştığımız modeller daha çok ülkemizde soba olarak geçiyor yurt dışında ise geneli fireplace yani şömine olarak geçmektedir. Daha fazla konuşmadan modelleri sizlere göstermeye başlasak iyi olacak çünkü soba ve şömine ateşinin başında oturmayı, uyumayı seven biri olarak saatlerce bu konuda yazabilir veya konuşabilirim.

Yukarıda paylaştığımız ve konu resmiyle aynı model yukarıda ki resim model güzel ve korunaklı şömine tasarımı hep yanan odunları görebiliyorsunuz size şömine hissi yaşatıyor ama kapalı bir sisteme sahip olduğu için sesten muzdarip kalabilirsiniz o yüzden sesi de duymak isteyenler için çokta tercih edilecek bir model değil fakat eski sobaların modern hali diyebiliriz aynı.

Turuncu ve beyaz renklerinden tasarlanan evde şömine çok fazla dikkat çekici bir şey değil orada ufak kare siyah bir yer var fakat dikkatli bakmadıkça ne olduğunu pek anlamak mümkün değil ama genelde ortamı ısıtmak için yeterli olacağına inanıyorum. Birazda modelden bahsedecek olursak aynı fırın gibi kapağını aşağı doğru açıyorsunuz ve güzelim doğallık kokan odunları içeriye atıyor ve sıcacık akşamlara merhaba diyorsunuz. Şömine bacası her şeyi gizlenmiş hatta bir çok işlevi çevrelenmiş sadece odun yanan kısımı görüyoruz.

Aynı yarım kalmış çatı gibi duran şömine tasarımı, siyah şömine modelleri içerisinde en narin olanlarından biri diyebilirim ince ayakları ve manzaranın önündeki masum duruşu sanırım battaniye ve şarap eşliğinde geçecek bir çok geceye sesleniyor gibi romantik anlar yaşamak için gerçekten güzel bir ortam oluşturulmuş diyebilirim. Şömine tasarımı çok basit yukarı doğru dik giden bir çatının yarısını kesmişler gibi bir modele sahip ve basit soba sistemi üst tarafı baca altta odunların yandığı cam alan.

Yuvarlak siyah şömine modeli bana sobalarımız andırsa da şunu yapamayacağımızı düşündüm kestane pişiremeyiz, çay demleyemeyiz belki yemek yapanlar varsa yemek yapamayız hatta ve hatta ekmek kızartılmaz eksikleri çok fazla biraz bu tarz şömine modellerinden soğudum gibi ama güvenli kullanım için kesinlikle birebir tasarımlar ne olursa olsun.

Dikdörtgen tasarıma sahip olan şömine işte az önce saydıklarımın hepsini yapabileceğim tarzda bir tasarıma sahip hatta aynı malzemeden odunları koyabileceğiniz bir yeri bile var tam anlamıyla bizim için tasarlanmış sanki ve dikkat ettiyseniz bacaya doğru giden borular bizim ülkemizdekilerden daha genişler bu ne işe yarar temizlenmesi açısından ve ateşin daha hızlı yanmasını sağlar fakat bu daha fazla odun harcamanız daha fazla odun atmanıza sebep olur tabi ki ateşin ayarını ayarlayabiliyorsanız pekte sorun olmaz ama her zaman geniş boru en iyisidir.

Uzay çağı tasarımların önce geleni ve yabancı mimarların son zamanlarda sık sık kullandığı bir model olduğunu söylemek istiyorum modern tasarımlarda genellikle karşılaşıyorum fakat klasikler bana göre vazgeçilmez genede zevklerimiz her zaman farklılık gösterir bu nedenle bu tarz şömine modellerini beğenenlerde olacaktır. Siyah şömine ön kısmı diğer sizlerle paylaştığım modeller gibi kapalı değil açık buda aslında tasarımda beğendiğin en güzel kısım ısınırken ayrıca sesiyle de bize şarkı söyleyen tasarım.

Detaylı tasarıma sahip şömine dört tarafından görebileceğiniz cama mekan tasarıma sahip ayrıca temizliği yaparken kullanacağınız aksesuarları yanında takabileceğiniz yeri bulunurken diğer yanında hemen odunları atarak körükleyebilecek odun alanı bulunmakta ve bu kısımların hepsi aynı malzemeden yapılarak tasarım kusursuz hale gelmiş diyebilirim ki üst tarafında ki teferruatlı sistemle farklı bir çalışma sistemine sahip.

Siyah şömine tasarımlarından bahsedecektik ama bu beyaz kar şöminesini sizlerle paylaşmadan geçmek istemedim eski şirin fırınlara benzeyen şömine modeli karla eşlik etmek için tasarlanmış diyebilirim ki evinde İskandinav tasarımı var gibi duruyor ve tam anlamıyla beyaza boyanarak uyum sağlanmış.

Etrafı ahşap kaplanarak eve uyum sağlayan şömine sadece ateş yanan kısmı görünüyor ve yan tarafında geniş bir odun depo alanı var uzun soğuk gecelerde sürekli sizi dışarı çıkarmak zorunda bırakmıyor ve geceyi sıcak ve rahat koltuğunuzda geçirebilirsiniz.

Şömine tasarımları hepsi farklı evlerin tasarımlarından alınmıştır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir