İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Siyah ve Beyaz Ağırlıklı Ev Tasarımı

Ev Danimarka da, Frederiksberg bölgesinde bulunmaktadır ve 100 metrekare alanı bulunmaktadır ve biraz sonra evin tasarımına bakarken diyebilirsiniz evin metrekaresi daha büyük ki, bir çoğumuz daha büyük evlerde yer sorunu çekiyoruz aksine bizim sorunumuzun yerimizin olmaması değil ihtiyacımızdan fazlasına sahip olması fakat bu evin sahibi olan çift evlerini kendileri dekore ederken ayrıca instagramda geniş bir takipçi sayısına ulaştığını söyleyebilirim, tasarımcının adını yazarsanız rahatlıkla bulabilirsiniz. Göz alıcı siyah ve beyaz renklerin ağırlıklı olduğunu evde çiftin çok hoş bir mizah duygusuyla yaklaşarak tasarladıklarını ve tasarımların duvarlarında resmen bir sanat galerisi andırdığını söylemek istiyorum belki az sonra göreceğimiz görsellerde ki tasarımların benzerini yapmak veya satın almak isteyebilirsiniz ama bir çoğunu tasarımcı kendisi yaparken bir çoğu antikacıdan alınmış ürünler diyebilirim.

Siyah ve beyaz renklerin ağırlığıyla modern İskandinav ev dekorasyonu yapılırken ayrıca antika dolap ve aksesuarlarla nostalji havasına sahip ev dekorasyonu düşünüldüğü ortada yani belli odaklardan ziyade istediklerine odaklanan bir çiftin tasarımlarını görmek kesinlikle beni çok mutlu ediyor, neden diye soracaksınız hayatımızı hep kalıplar içinde yaşamamızı ve bu kalıp böyle buna ne bir şey ekleyebilir nede çıkaramazsın diyenlerin çoğunlukla olduğunu bir dünyada kendi tasarımlarına yer veren tasarımcı ve çiftlere imrenmek elde değil.

Yukarıdaki görselde evi tasarlayan kişiyle birlikte mutfaktan bir görüntü mevcut mutfaktan ziyade daha çok masayı odaklayan görselde ahşap kaplama yapılmış ikea tarzı yemek masası yeni bir masa değil daha önceden farklı renkte olan masayı tasarımcımız kendi istekleri doğrultusunda siyah rengine boyayarak bu hale getirdiğini ve sandalyelerinde aynı şekilde yeni olmadıklarını söyleyebilirim aslında evde bir çok şey eskiden kalan malzemelerin değişime girerek tekrar kullanılmış veya eskici gibi yerlerden alınarak kullanışlı hale getirildiğini söyleyebilirim yani israf etmek yerine tekrar işlemlerden geçirerek kullanarak aslında hepimizi cezbeden bu evi tasarlandıklarını söylemeden edemeyeceğim.

Evin her köşesi her duvarı farklı bir tasarım karşımıza çıkıyor hatta kapıda bile farklı bir tasarım mevcut kimin ne dediğimi kimin umurundaki önemli olan bizim baktığımızda ne hissetmek istediğimiz bizim ne istediğimizdir bu yüzden bu yazımda bu çifti sürekli öveceğim sanırım. Ahşap kapı farklı renge veya farklı işlemlere uğramamış sadece eski boyası kaldırılmış ve artık yazı tahtasını hazır almanıza gerek yok ahşap malzeme üzerine bu özelliğine sahip boyayla boyayarak istediğiniz ahşap malzemeyi veya boyanın üzerinde duracağı her yeri boyayarak kendinize yazı tahtası yapabilirsiniz.

Mutfağa farklı bir açıdan daha baktığımızda üzerinde notlar tutabileceğimiz siyah köşe rafı görüyoruz ayrıca evin çok alanı gibi mutfağın beyaz ağırlıklı olması siyah tasarımların daha dikkat çekici hale gelmesini sağlamakta ki evin neredeyse her köşesi doğal malzemeler kullanılarak tasarlanmış. Mutfak demişken mutfak dolabının son zamanlarda sık sık tercih edilen modeli özellikle yurt dışında sadece alt tarafa dolap yapılıyor üst tarafı tamamen fayansla kaplanarak davlumbaz bulunuyor veya bazıları açık dekoratif raflarla etrafını da süsleyebiliyor fakat üst tarafta dolap yoğunluğu görmek pek mümkün değil. Bu tarz tasarım neden tercih edilir alanınız darsa evin metrekaresini biliyoruz yukarıda bahsetmiştim alanın daha geniş görünmesini sağlayabiliriz ayrıca mutfağın alt dolabı bildiğimiz üzere tezgah koyulduğu için yukarıdaki dolaba göre daha derin oluyor bu yüzden depolama açısından yeterli olacaktır eğer ki kendinize kadar ihtiyacınızı bulundurup fazlasını her geçen gün almıyorsanız.

Koridorun ne kadar sade tasarıma sahip olduğunu görebilirsiniz büyük bir boy aynası çerçeveli yeri koyulmuş telefon için duvarda ufak basit gri renkte raf ve beyaz kapı üzerindeki elle yapılmış çizgiler önemli olan kendinizin yapmasını ne kadar düzgün veya doğru olduğu önemli değil.

Oturma odasına gelecek olursak bir çok tablo ve siyah çiftli koltuk önünde baklava dilimli beyaz ve siyah renklere sahip serin halı tasarımı ve ortada üst tarafı mermer alt tarafı metal ayaklı sehpa bulunmakta ayrıca kahverengi deri puf ve üstünde çiçek olan kahve sehpası. Evin duvarlarının sanat galerisinden farksız olduğunu söylemiştim ayrıca evin beyaz ağırlıklı olması evi daha geniş gösterirken duvarları daha yoğun doldurabileceğinizi göstermekte.

Ayrıca tabloları sadece duvara asmak zorunda değilsiniz pirinç rengindeki bu saksı tasarımcının kendisinin yaptığı bir tasarım belki sıfırdan yapmamış olsa da bir kaç parçayı bir araya getirip üstünde biraz oynayarak ortaya farklı bir sonuç çıkması bunun ona ait bir tasarım olduğunu gösterir ki yere koyulan tablolarla tasarımcının sanata olan düşkünlüğünü tasarımına da yansıdığını görebilirsiniz.

Evin duvarlarındaki bir başka sanat baş yapıtı eski benzin bidonunun viski ve viski bidonu koymak için ayna ve ahşap malzemeler kullanılarak yeniden tasarlandığını görebilirsiniz biraz uğraştırıcı ama farkı bir tasarım özellikle kapağın ayrıca servis içinde kullanılabileceğini düşünürsek fakat ayna kullanılması biraz hassas olduğu için dikkat etmek gerek.

Oturma odasının girişinde ise eski ahşap slot makinesi bulunmakta boş zamanlarında eğlenmek için güzel bir antika sanırım modern tasarımlar içerisinde nostaljik tasarımları sevdiklerini bir kez daha görüyoruz antikacıları gezmeye başlamak isteyebilirsiniz.

Evdeki diğer el yapımı tasarım pencere önünde duran ahşap el ve üzerindeki kendine ait çizimleri yanında ise cam vazo içerisindeki bitki evin bazı kısımlarındaki çiçek ve bitkilerle birlikte doğallığı da barındırdığını görebilirsiniz evde. Tasarımların beyaz ve ışığın bol olduğu ortamlarda bulunması fotoğraf çekimi için ve ayrıca dikkat çekmesinde büyük rol oynamaktadır.

Çalışma masası antikacıdan alınmış eski ahşap masa hafif oval tasarımıyla basit bir masa olmadığını göstermektedir ve üst tarafında ise demir çubuklardan yapılmış ızgaraya tasarımlarını sevdikleri şeyleri asabilecekleri bir alan yapmışlar kendilerine.

Son olarak yatak odasına gelmeden önce ahşap dresuarı paylaşmak istiyorum bu ahşap komodin de diyebiliriz tasarımcının annesinden kaldığını söylemekte antikacıda ve eskiciden aldıkları ürünlerle bizi etkileyen bir çiftin böyle manevi değeri olan dolabı atmasını bekleyemeyiz. Üst tarafındaki ayna ise metal çerçeveye sahip basit bir ayna. Yazının bir çok kısmında söylediğim gibi israftan kaçınmış daha az maliyetlerle evini tasarlamış bu çifti kesinlikle tebrik ediyorum ülkemizde bu tarz yaşamların örnek alınması gerektiğini düşünüyorum ülke ekonomisinin her ne kadar gelişmesi için üretime ihtiyacı olsa da doğru, düzgün üretimin yapılması ve sağlıklı malzemelerden yapılan üretimlere öncelik verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Eskicilere gittiğinizde bu tarz ahşap bir çok ürün görebilirsiniz ve bunların tamir edip yurt dışına satışını yaptıklarını söylemek istiyorum. Modernleşmek için tüketim çılgınlığına ön ayak olmak yerine eskilerimizi yerel esnaflarda daha modern tasarımlar haline yada sağlam hale getirerek kullanabilirsiniz. Doğal ahşap malzemeler kullanılarak yapılan ürünler ne kadar pahalı da olsalar ömür boyu kullanabileceğiniz istediğinizde her renge boyayabileceğiniz hatta parçaladığınız da tekrardan malzemelerinde ufakta olsa farklı çalışmalar yapabileceğiniz ürünlerdir yani geri dönüşüm için bire bir ürünlerdir.

Son olarak yatak odasına bakıyoruz buranında diğer odalardan bir farkı yok beyaz ve siyah tonları ağırlıklı olmakla birlikte perde de lacivert rengi kullanılmış bazılarımız gün içinde uyuyamaz bu yüzden bu tarz kalın koyu renkli perdeler odanın karanlık olmasını sağlamaktadır ve daha iyi uyuyabilirsiniz. Yatak odasında dikkat çeken tasarım üst taraftaki sarkıt lamba siyah şapka şeklinde ve iç kısmı altın sarısına boyanmış ülkemizde bir çok aydınlatma firmasında bu tarz tasarımları görebilirsiniz.

Yer: Frederiksberg

Tasarımcı: Ida Thestrup

Fotoğrafçı: Tia Borgsmidt

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.