İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Şömine Tasarımları

Şömine modelleri konusunda sınır tanımak zor aslında fakat sizler için 10 farklı model bir araya getirdik ve dipnotlarla paylaşmak istedik. Şömine tasarımları aslında bizlerin benliğini gösteren romantik görseller olarak duruyor benim gözümde çünkü şömine dediğimiz zaman aklımıza ısınmak yerine güzel geçen dakikalar geliyor sürekli aslında ısınmak ilk hedef noktası olmalı. Şömine ülkemizde daha çok görsel yani görüntü amaçlı kullanılıyor fakat bir çok ülkede odayı ısıtmak amaçlı kullanıldığı aşikar. Kısa notlar ve şömine modelleri aşağıda devam etmektedir.

Rustik Şömine

Ahşap Şömine

Rustik tasarımları az çok biliyorsunuz genellikle dağ evlerinde ve ahşap ağırlıklı kullanımlar sonucu oluşmaktadır evde her ne kadar ahşap ağırlığı bulunmasa da şömine civarı ve avizeyle birlikte rustik bir eklenti yapılmış durumda.

Minimalist Şömine

Şömine

Tasarım olarak çok sade bir görüntüye sahip ve gerçek şömine olmadığını söylemek isterim en azından odunla yakılan cinsten değil elektrikli şömine tabi ki sıcaklık veriyor fakat sadece görünüm kazandırmak için yapılanları da bulunmakta.

Odun Sobası

Odun Sobası

Odun sobası doğal gaz gelene kadar ülkemizde sıkça kullanılırdı fakat yukarıdaki döküm tasarımlarını pek bulmak mümkün değil bizim odun sobalarımız daha farklı görünüme ve malzemeye sahipti.

Mozaik Kaplı Şömine

Şömine Modeller

Şömine yapmak zor bir şey değil gördüğünü gibi kare ve dikdörtgen bir alan ve dumanın çıkacağı düzgün mimariye sahip baca gerekli ve güzel sıcak saatler geçirebilirsiniz evinizde. Yukarıdaki görselde şömine duvarı mozaik taşlarla kaplanmış.

Ahşap Kaplı Şömine Duvarı

Şömine Tasarımları

Şömineye sahipsiniz fakat duvarda ki o boyayı kaldırıp daha rustik yani ahşap ağırlıklı tasarımlar oluşturmak istiyorsunuz o zaman yapmanız gereken tek şey duvarı kaliteli ısıya dayalı ahşap malzemelerle kaplamak.

Taş Şömine

Taş Şömine

Yukarıda ki taş şömine ısı kısmı dökümden yapılmış ve etrafı taşla kaplanmış durumda siz dilerseniz şöminenin odun yanacak kısmı taştan yapabilir bütünlüğü koruyabilirsiniz.

Mermer Şömine

Mermer Şömine

Yukarıda gördüğünüz kaliteli ve ısıya dayanıklı mermer taşlarından yapılmış bir mermer şunu unutmayın mermerin kalitesi çok önemli çünkü mermer ne kadar fazla ısınırsa bir müddet sonra doğal damarlarından çatlayabilir.

Dağ Evi Şöminesi

Dağ Şöminesi

Hepimizin sakin ve temiz bir havada kafa dinlemek için istediği dağ evi ve evi sıcak tutmak için kullandığı şömine tasarımı genellikle taş ve ahşap modelleri sık kullanılmaktadır.

Çağdaş Şömine Tasarımı

Cam Şömine

Modern evde modern tasarımlar arzulayabilirsiniz onlardan biri yukarıdaki görselde rahatlıkla görebilirsiniz alt ve üst kısım farklı malzemelerden tasarlanırken şöminenin etrafı camla kaplıdır.

Tavana Asılı Şömine

Metal Şömine

Loft ev tasarımı ve oturma odasında tavana bağlanmış şömine görüyoruz tamamen metalden üretilmiş fakat sadece şömine demek zorunda değilsiniz dilerseniz odun sobası da diyebilirsiniz andırmadığını kimse söyleyemez.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir