İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Zemin Tasarımları

Zemin nasıl bir evin duvarı ve mobilyası önemliyse zemini de önemlidir çünkü evinizi dekorasyonunu yaparken her adım sıra sıra gider ve nasıl sıralamayı es geçip başka bir işe bakamıyorsanız tasarımın göz alıcı ve şık olması için zemin tasarımı da önemlidir. Zemin seçimi seçeneklerin azlığından dolayı kolay olabilir fakat mesela ahşap zemin seçtikten sonra çeşitliliğin çoğalmasından dolayı sorun yaşayabilirsiniz tabi ki ahşap zemin seçtikten sonra ilk öncelik ahşabın doğal olmasıdır. Sizlere zeminlerin seçeneklerini resimlerle açıklamak istiyorum o yüzden lütfen görselleri takip edin.

Beton Zemin

Zemin Beton

Beton Zemin

Beton zeminle ilgili örnekler yukarıda bulunmakta ve birisi oturma odası diğeri de mutfaktır. Genellikle beton zeminler ülkemizde mutfaklarda tercih edilmektedir hem uzun süre dayanıklıdır ve bakımı da bir çok zemin çeşidine göre daha basittir. Ayrıca seçenek olarak renklerin farklılığı fazlayken doku efektleri bulunması ortama ayrı bir hava katmaktadır. Beton zemin kullanımı evinizde modern çizgileri taşırken temiz olması ayrı bir özelliğidir fakat dezavantajı beton zemin diğer zeminlere göre daha çok soğuk olacaktır.

Ahşap Zemin

Ahşap Zemin

Doğal Ahşap Zemin

Ahşap parkeler ikiye ayrılmakta biri doğal ahşaptan yapılan parkeler diğeri ise laminat. Doğal ahşap parkeler maliyet olarak laminattan daha pahalıdır fakat doğal olması çizilmeler de yada lekelenmelerde kolaylıkla tamir edilebilirler ki eskiden ülkemizde sık sık tercih edilmekteydi hatta doğallığı sevenlerin halen gözdesi halinde olduğu söylemek isterim. Laminat ise parkeye göre çizilmeye ve lekeye karşı daha dayanıklı fakat çizildiğinde ahşap parke gibi tamiri söz konusu değildir bu nedenle aslında ahşap parke daha mantıklı görünmektedir genede tercih sizindir. Laminat parke bir diğer özelliği ise ahşap parke gibi sürekli kullanımda olduğu için bakım vs ihtiyacı duymamaktadır.

Bambu Zemin

Koyu Bambu Zemin

Bambu Zemin

 

Bambu zeminler ülkemizde pekte popüler değil hatta bazılarınız belki hiç duymamış olabilir fakat yurt dışında şık görünüm ve güzel işlemeleri yüzünden tercih edilmektedir özellikle banyolarda sık sık tavsiye ediliyor çünkü banyonun farklı havaya bürünmesini sağlamakta fakat bambu biraz narin bir malzeme olduğu için su dökülmesi durumda en kısa sürede temizlenmesi lazım ki şişme gibi bir durum söz konusu olmasın. Bambu zeminin avantajı ise küf ve bakterilerin ürememesini sağlamaktadır. Ayrıca çok iyi çevre dostu bir malzemedir ki şunu da söylemeden geçemem güneş alan yerler yaptırdığınız renkten zamanla daha koyu renk haline gelmektedir.

Boyalı Zeminler

Boyalı Zemin

Kırmzı Zemin

 

Boyalı zeminler genellikle ahşap zeminlerdir çünkü boyanması en kolay zemindir bir önceki konumuzda bahsetmiştik. Boyanması en kolay zemin olması yetmiyormuş gibi maliyeti en aza indirgediğiniz ve dilediğiniz rengi ve motifi gerçekleştirmek tamamen sizin elinizde. İsterseniz evinizi yukarıda gibi kırmızı tek renge boyayın ki gerçekten cesaret isteyen bir durum fakat tasarımcısı gerçekten uyumu yakalamış durumda yada daha aykırı motifler tercih edebilirsiniz.

Patchwork Zemin

Patchwork Zemin

Patchwork dilimizdeki adı kırk yama olarak geçmekte biraz araştırırsanız veya eskilerden hatırlarsanız sürekli yamayarak giyinen kıyafetleri hatırlayabilirsiniz. Patchwork aslında durumu kötü olan insanların ihtiyaçlarını en aza indirmek için yaptıkları bir çözüm yoluydu ve sadece kıyafetlerde değil yemek örtüsü, yatak örtüsü gibi tekstil ürünlerinde kullanıyorlar. Şimdilerde ise zenginlerin ve geçmişi hatıra olarak saklamaktan sıkılanların gözdesi haline gelmiş durumdaki aslında kırk yama veya patchwork örgü tarzı kolay bir örgü biçimi değil ve normal örgü tekniklerinden daha fazla zaman alan bir iş olduğunu söylemek isterim ve bir çok rengi bir araya getirip gözünüzde o kadar karmaşanın güzel ve uyumlu görünmesini sağlamak kolay bir iş değildir.

 

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir